Adults

Employment Opportunities

The Franklin-Springboro Public Library is an equal opportunity employer. 

Download a Franklin-Springboro Public Library employment application.

Franklin Library

There are no openings at this time. 

Applications will be kept on file for 6 months.

Springboro Library

There are no openings at this time.

Applications will be kept on file for 6 months. 

FSPL Reading Group

Join others in your community as we discuss:

Past Tense

by Lee Child

Wednesday, January 16 from 6:30 - 7:30 p.m.

Books are available at both library branches.

Adults ages 18 and up.

Jack Reacher hits the pavement and sticks out his thumb.  He plans to follow the sun on an epic trip across America, from Maine to California.  He doesn't get far.  On a country road deep in the New England woods, he sees a sign to a place he has never been:  the town where his father was born.  He thinks, What's one extra day?  He takes the detour.

At the same moment, in the same isolated area, a car breaks down.  Two young Canadians had been on their way to New York City to sell a treasure.  Now they're stranded at a lonely motel in the middle of nowhere.  The owners seem almost too friendly.  It's a strange jplace, but it's all there is.

The next morning, in the city clerk's office, Reacher asks about the old family home.  He's told no one named Reacher ever lived in town.  He's always know his father left and never returned, but now Reacher wonders, Was he ever there in the first place?

As Reacher explores his father's life, and as the Canadians face lethal dangers, strands of different stories begin to merge.  Then Reacher makes a shocking discovery:  The present can be tough, but the past can be tense...and deadly.

Find a Good Book

Listed below are bestsellers and award-winning books.  This site is currently under construction.

Agatha Awards

Agatha Awards are given for materials first published in the United States by a living author during the current calendar year, either in hardcover, as a paperback original, or e-published by an e-publishing firm.

The Agatha Awards honor the "traditional mystery." That is to say, books best typified by the works of Agatha Christie as well as others. For our purposes, the genre is loosely defined as mysteries that:

  • contain no explicit sex
  • contain no excessive gore or gratuitous violence

Materials generally classified as "hard-boiled" are not appropriate.

Agatha Award Winners

Best First Novel

2016 - The Semester of Our Discontent​ by Cynthia Kuhn

Best Contemporary Novel

2016 - A Great Reckoning by Louise Penny

​Best Historical Novel

2016 - The Reek of Red Herrings by Catriona McPherson

Best Nonfiction

2016 - Mastering Suspense, Structure, and Plot: How to Write Gripping Stories that Keep Readers on the Edge of Their Seats by Jane K. Cleland

​Best Short Story

2016 - "Parallel Play" by Art Taylor in Chesapeake Crimes: Storm Warning

 

 

 

Bram Stoker Award

Each year, the Horror Writer's Association presents the Bram Stoker Awards for Superior Achievement, named in honor of Bram Stoker, author of the seminal horror work, Dracula. The Bram Stoker Awards were instituted immediately after the organization's incorporation in 1987.

Any work of Horror first published in the English language may be considered for an award during the year of its publication. The categories for which a Bram Stoker Award may be presented have varied over the years, reflecting the state of the publishing industry and the horror genre.

Bram Stoker Award Winners

Novel

2016 - The Fisherman by John Langan

First Novel

2016 - Haven by Tom Deady

Young Adult Novel

2016 - Snowed by Maria Alexander

Graphic Novel

2016 - Kolchak the Night Stalker: The Forgotten Lore of Edgar Allan Poe - James Chambers

Long Fiction

2016 - The Winter Box by Tim Waggoner

Short Fiction

2016 - The Crawl Space (Ellery Queen Mystery Magazine Volume #2016/Issue#8) - Joyce Carol Oates 

Anthology

2016 - Borderlands 6 by Thomas F. Monteleone and Olivia F. Montelecone

Fiction Collection

2016 - The Doll-Master and Other Tales of Terror by Joyce Carol Oates

Non-Fiction

2016 - Shirley Jackson: A Rather Haunted LIfe​ by Ruth Franklin

Poetry Collection

2016 - Brothel by Stephanie M. Wytovich

 

   

 

Hammett Award

First bestowed in 1992, the Hammett Award is given out by the North American Branch of the International Association of Crime Writers to reward a work of literary excellence (fiction or non-fiction) in the field of crime writing, by a US or Canadian author.

The winning title is selected by a reading committee of IACW/NA, based on recommendations from other members and the publishing community, and the winner is chosen by three distinguished outside judges. The award is a bronze trophy, designed by West Coast sculptor, Peter Boiger, whose falcon-headed thin man symbolizes Dashielll Hammett's literary spirit.

Hammett Award Winners

2015

The Do-Right by Lisa Sandlin

2014

Winner: Mr. Mercedes: A Novel, by Stephen King

2013

Winner: Angel Baby, by Richard Lange

2012

Winner: Oregon Hill, by Howard Owen

2011

Winner: The Killer is Dying: A Novel, by James Sallis

2010

WINNER: The Nearest Exit, by Olen Steinhauer

2009

WINNER: The Manual of Detection: A Novel, by Jedediah Berry

2008

WINNER: The Turnaround, by George Pelecanos

2007

WINNER: The Outlander, by Gil Adamson

2006

WINNER: The Prisoner of Guantánamo, by Dan Fesperman

2005

WINNER: Alibi: A Novel, by Joseph Kanon

2004

WINNER: Prince of Thieves: A Novel by Chuck Hogan

2003

WINNER: The Seduction of Water by Carol Goodman

2002

WINNER: Honor's Kingdom by Owen Parry

2001

WINNER: Kingdom of Shadows by Alan Furst

2000

WINNER: The Blind Assassin by Margaret Atwood

1999

WINNER: Havana Bay by Martin Cruz Smtih

1998

WINNER: Tidewater Blood by William Hoffman

1997

WINNER: Trial of Passion by William Deverell

1996

WINNER: Rose by Martin Cruz Smith

1995

WINNER: Under the Beetle's Cellar by Mary Willis Walker

1994

WINNER: Dixie City Jam by James Lee Burke

1993

WINNER: The Mexican Tree Druck by James Crumley

1992

WINNER: Turtle Moon by Alice Hoffman

1991

WINNER: Maximum Bob by Elmore Leonard

 

Hugo Awards

The Hugo Awards are awards for excellence in the field of science fiction and fantasy. They were first awarded in 1953, and have been awarded every year since 1955. The awards are run by and voted on by fans.

The Hugo Awards are named after Hugo Gernsback, a famous magazine editor who did much to bring science fiction to a wider audience. Gernsback founded Amazing Stories, the first major American SF magazine, in 1926. He is widely credited with sparking a boom in interest in written SF. In addition to having the Hugo Awards named after him he has been recognized as the “Father of Magazine SF” and has a crater on the Moon named after him.

Hugo Awards Best Novel Winners

2017 - The Obelisk Gate by N.K. Jemisin

2016 - The Fifth Season by N.K. Jemison

2015 - The Three-Body Problem, Cixin Liu

2014 - Ancillary Justice, Ann Leckie

2013 - Reshirts: A Novel With Three Cadas, John Scalzi

2012 - Among Others, Jo Walton

2011 - Blackout/All Clear, Connie Willis

2010 - The City & The City, China Miéville
           - The Windup Girl, Paolo Bacigalupi

2009 - The Graveyard Book by Neil Gaiman

2008 - The Yiddish Policemen’s Union by Michael Chabon

2007 - Rainbows End by Vernor Vinge

2006 - Spin by Robert Charles Wilson

2005 - Jonathan Strange & Mr. Norrell by Susanna Clarke

2004 - Paladin of Souls by Lois McMaster Bujold

2003 - Hominids by Robert J. Sawyer

2002 - American Gods by Neil Gaiman

2001 - Harry Potter and the Goblet of Fire by J. K. Rowling

2000 - A Deepness in the Sky by Vernor Vinge

1999 - To Say Nothing of the Dog by Connie Willis

1998 - Forever Peace by Joe Haldeman

1997  - Blue Mars by Kim Stanley Robinson

1996 - The Diamond Age by Neal Stephenson

1995 - Mirror Dance by Lois McMaster Bujold

1994 - Green Mars by Kim Stanley Robinson

1993 - A Fire Upon the Deep by Vernor Vinge
          - Doomsday Book by Connie Willis

1992 - Barrayar by Lois McMaster Bujold

1991 - The Vor Game by Lois McMaster Bujold

1990 - Hyperion by Dan Simmons

1989 - Cyteen by C. J. Cherryh

1988 - The Uplift War by David Brin

1987 - Speaker for the Dead by Orson Scott Card

1986 - Ender’s Game by Orson Scott Card

1985 - Neuromancer by William Gibson

1984 - Startide Rising by David Brin

1983 - Foundation’s Edge by Isaac Asimov

1982 - Downbelow Station by C. J. Cherryh

1981 - The Snow Queen by Joan D. Vinge

1980 - The Fountains of Paradise by Arthur C. Clarke

1979 - Dreamsnake by Vonda N. McIntyre

1978 - Gateway by Frederik Pohl

1977 - Where Late the Sweet Birds Sang by Kate Wilhelm

1976 - The Forever War by Joe Haldeman

1975 - The Dispossessed by Ursula K. Le Guin

1974 - Rendezvous With Rama by Arthur C. Clarke

1973 - The Gods Themselves by Isaac Asimov

1972 - To Your Scattered Bodies Go by Philip José Farmer

1971 - Ringworld by Larry Niven

1970 - The Left Hand of Darkness by Ursula K. Le Guin

1969 - Stand on Zanzibar by John Brunner

1968 - Lord of Light by Roger Zelazny

1967 - The Moon is a Harsh Mistress by Robert A. Heinlein

1966 - Dune by Frank Herbert
          - And Call Me Conrad (alt: This Immortal) by Roger Zelazny

James Beard Foundation Book Award

The James Beard Foundation Awards shine a spotlight on the best and brightest talent in the food and beverage industry.

Covering all aspects of the industry—from chefs and restaurateurs to cookbook authors and food journalists to restaurant designers and architects and more—the Beard Awards are the highest honor for food and beverage professionals working in North America. The Awards are presented each spring at Avery Fisher Hall at Lincoln Center. Nominees and winners are fêted at a weekend of events in New York City that has become the social and gastronomic highlight of the year.

The awards were established by the James Beard Foundation in 1990 through the merging of the two most prominent culinary awards in North America at the time: The R.T. French Tastemaker Cookbook Awards and Cook’s Magazine and Restaurant Business’s Who's Who of Food and Beverage in America. For the first iteration, the James Beard Foundation in 1991 expanded the program to include Restaurant and Chef Awards; in 1992 the James Beard Foundation established the Journalism Awards; in 1993 the Electronic Media (now Broadcast Media) Awards were introduced; and in 1995 the first Restaurant Design (now Design and Graphic) Awards were presented. These awards are announced in a separate ceremony held a few days prior to the Awards Gala at Lincoln Center.

James Beard Cookbook of the Year Winners

2017 - Victuals: An Appalachian Journey, with Recipes by Ronni Lundy

2016 - Zahav: A World of Israeli Cooking by Michael Solomonov and Steven Cook

2015 - Yucatan: Recipes from a Culinary Expedition by David Sterling

2014 - Historic Heston by Heston Blumenthal

2013 - Gran Cocina Latina: The Food of Latin America by Maricel E. Presilla

2012 - Modernist Cuisine: The Art and Science of Cooking by Nathan Myhrvold, Chris Young, Maxime Bilet

2011 - Oaxaca al Gusto: An Infinite Gastronomy by Diana Kennedy

2010 - The Country Cooking of Ireland by Colman Andrews

2009 - Fat: An Appreciation of a Misunderstood Ingredient, with Recipes by Jennifer McLagan

2008 - The River Cottage Meat Book by Hugh Fearnley-Whittingstall

2007 - The Lee Bros. Southern Cookbook by Matt Lee and Ted Lee

2006 - Hungry Planet by Peter Manzel and Faith D'Alusio

2005 - Rick Stein's Complete Seafood by Rick Stein

2004 - The King Arthur Flour Baker's Companion by King Arthur Flour

2003 - Zuni Cafe Cookbook by Judy Rodgers

2002 - The Bread Baker's Apprentice by Peter Reinhart

2001 -  Hot Sour Salty Sweet: A Culinary Journey Through Southeast Asia by Jeffrey Alford and Naomi   Duguid

2000 -  A Mediterranean Feast by Clifford A. Wright

1999 -  Smokehouse Ham, Spoon Bread, and Scuppernong Wine by Joseph E. Dabney















 

Man Booker Prize

The Man Booker Prize for Fiction is a literary prize awarded each year for the best original full-length novel, written in the English language, by a citizen of the Commonwealth of Nations, Ireland, or Zimbabwe.  The winner of the Man Booker Prize is generally assured of international renown and success; therefore, the prize is of great significance for the book trade.  It is also a mark of distinction for authors to be selected for inclusion in the shortlist or even to be nominated for the "longlist".

Man Booker Award Winners

2017 - Lincoln in the Bardo by George Saunders

2016 - The Sellout by Paul Beatty

2015 - A Brief History of Seven Killings by Marlon James

2014 - The Narrow Road to the Deep North by Richard Flanagan

2013 - The Luminaries by Eleanor Catton

2012 - Bringing Up the Bodies by Hilary Mantel

2011 - The Sense of an Ending by Julian Barnes

2010 - The Finkler Question by Howard Jacobson

2009 - Wolf Hall by Hilary Mantel

2008 - The White Tiger by Aravind Adiga

2007 - The Gathering by Anne Enright

2006 - The Inheritance of Loss by Kiran Desai

2005 - The Sea by John Banville

2004 - The Line of Beauty by Alan Hollinghurst

2003 - Vernon God Little by DBC Pierre

2002 - Life of Pi by Yann Martel

2001 - True History of the Kelly Gang by Peter Carey

2000 - The Blind Assassin by Margaret Atwood

1999 - Disgrace by J. M. Coetzee

1998 - Amsterdam by Ian McEwan

1997 - The God of Small Things by Arundhati Roy

1996 - Last Orders by Graham Swift

1995 - The Ghost Road by Pat Barker

1994 - How late it was, how late by James Kelman

1993 - Paddy Clarke Ha Ha Ha by Roddy Doyle

1992 - The English Patient by Michael Ondaatje and Sacred Hunger by Barry Unsworth

1991 - The Famished Road by Ben Okri

1990 - Possession: A Romance by A. S. Byatt

1989 - The Remains of the Day by Kazuo Ishiguro

1988 - Oscar and Lucinda by Peter Carey

1987 - Moon Tiger by Penelope Lively

1986 - The Old Devils by Kingsley Amis

1985 - The Bone People by Keri Hulme

1984 - Hotel du Lac by Anita Brookner

1983 - Life & Times of Michael K by J. M. Coetzee

1982 - Schindler's Ark by Thomas Keneally

1981 - Midnight's Children by Salman Rushdie

1980 - Rites of Passage by William Golding

1979 - Offshore by Penelope Fitzgerald

1978 - The Sea, the Sea by Iris Murdoch

1977 - Staying On by Paul Scott

1976 - Saville by David Storey

1975 - Heat and Dust by Ruth Prawer Jhabvala

1974 - The Conservationist by Nadine Gordimer and Holiday by Stanley Middleton

1973 - The Siege of Krishnapur by J. G. Farrell

1972 - G. by John Berger

1971 - In a Free State by V. S. Naipaul

1970 - (Lost Man Booker; awarded in 2010) - Troubles by J. G. Farrell

1970 - The Elected Member by Bernice Rubens

1969 - Something to Answer For by P. H. Newby

Nebula Award

 The Nebula Awards are given each year by the Science Fiction and Fantasy Writers of America (SFWA) for the best science fiction or fantasy fiction published in the United States during the previous year. The Nebula Award for Best Novel is given each year for science fiction or fantasy novels published in English or translated into English and released in the United States or on the internet during the previous calendar year.

Nebula Novel Award Winners

2016 - All the Birds in the Sky by Charlie Jane Anders

2015 - Annihilation by Jeff VanderMeer

2014 - Ancillary Justice by Ann Leckie

2013 - 2312 by Kim Stanley Robinson

2012 - Among Others by Jo Walton

2011 - Blackout/All Clear by Connie Willis

2010 - The Windup Girl by Paolo Bacigalupi

2009 - Powers by Ursula K. Le Guin

2008 - The Yiddish Policemen’s Union by Michael Chabon

2007 – Seeker by Jack McDevitt

2006 – Camouflage by Joe Haldeman

2005 - Paladin of Souls by Lois McMaster Bujold

2004 - The Speed of Dark by Elizabeth Moon

2003 - American Gods by Neil Gaiman

2002 - The Quantum Rose by Catherine Asaro

2001 - Darwin's Radio by Greg Bear

2000 - Parable of the Talents by Octavia E. Butler

1999 - Forever Peace by Joe Haldeman

1998 - The Moon and the Sun by Vonda N. McIntyre

1997 - Slow River by Nicola Griffith

1996 - The Terminal Experiment by Robert J. Sawyer

1995 - Moving Mars by Greg Bear

1994 - Red Mars by Kim Stanley Robinson

1993 - Doomsday Book by Connie Willis

1992 - Stations of the Tide by Michael Swanwick

1991 - Tehanu: The Last Book of Earthsea by Ursula K. Le Guin

1990 - The Healer's War by Elizabeth Ann Scarborough

1989 - Falling Free by Lois McMaster Bujold

1988 - The Falling Woman by Pat Murphy

1987 - Speaker for the Dead by Orson Scott Card

1986 - Ender's Game by Orson Scott Card

1985 - Neuromancer by William Gibson

1984 - Startide Rising by David Brin

1983 - No Enemy but Time by Michael Bishop

1982 - The Claw of the Conciliator by Gene Wolfe

1981 - Timescape by Gregory Benford

1980 - The Fountains of Paradise by Arthur C. Clarke

1979 - Dreamsnake by Vonda N. McIntyre

1978 - Gateway by Frederik Pohl

1977 - Man Plus by Frederik Pohl

1976 – The Forever War by Joe Haldeman

1975 - The Dispossessed by Ursula K. Le Guin

1974 - Rendezvous with Rama by Arthur C. Clarke

1973 - The Gods Themselves by Isaac Asimov

1972 - A Time of Changes by Robert Silverberg

1971 - Ringworld by Larry Niven

1970 - The Left Hand of Darkness by Ursula K. Le Guin

1969 - Rite of Passage by Alexei Panshin

1968 - The Einstein Intersection by Samuel R. Delany

1967 (tie)- Flowers for Algernon by Daniel Keyes
1967 (tie)- Babel-17 by Samuel R. Delany

1966 - Dune by Frank Herbert

 

New York Times Best Sellers

New York Times Best Sellers titles and book descriptions are available by clicking on the link New York Times Best Sellers.

Nobel Prize for Literature

On 27 November 1895, Alfred Nobel signed his last will and testament, giving the largest share of his fortune to a series of prizes, the Nobel Prizes. As described in Nobel's will one part was dedicated to “the person who shall have produced in the field of literature the most outstanding work in an ideal direction”.

The medal of the Swedish Academy represents a young man sitting under a laurel tree who, enchanted, listens to and writes down the song of the Muse.

Nobel Prize for Literature Winners

2017 - Kazuo Ishiguro​ "who, in novels of great emotional force, has uncovered the abyss beneath our illusory sense of connection with the world."

2016 - Bob Dylan "for having created new poetic expressions within the great American song tradition"

2015 - Svetlana Alexievich​ "for her polyphonic writings, a monument to suffering and courage in our time"

2014 - Patrick Modiano "for the art of memory with which he has evoked the most ungraspable human destinies and uncovered the life-world of the occupation"

2013 - Alice Munro "master of the contemporary short story"

2012 - Mo Yan who with hallucinatory realism merges folk tales, history and the contemporary.

2011 - Tomas Transtromer because, through his condensed, translucent images, he gives us fresh access to reality.

2010 - Mario Vargas Llosa for his cartography of structures of power and his trenchant images of the individual's resistance, revolt, and defeat.

2009 - Heria Muller who, with the concentration of poetry and the frankness of prose, depicts the landscape of the dispossessed.

2008 - Jean-Marie Gustave Le Clezio author of new departures, poetic adventure and sensual ecstasy, explorer of a humanity beyond and below the reigning civilization.

2007 -  Doris Lessing that epicist of the female experience, who with scepticism, fire and visionary power has subjected a divided civilisation to scrutiny.

2006 - Orhan Pamuk who in the quest for the melancholic soul of his native city has discovered new symbols for the clash and interlacing of cultures.

2005 - Harold Pinter who in his plays uncovers the precipice under everyday prattle and forces entry into oppression's closed rooms.

2004 - Elfriede Jelinek for her musical flow of voices and counter-voices in novels and plays that with extraordinary linguistic zeal reveal the absurdity of society's clich s and their subjugating power.

2003 - John Maxwell Coetzee who in innumerable guises portrays the surprising involvement of the outsider.

2002 - Imre Kertesz for writing that upholds the fragile experience of the individual against the barbaric arbitrariness of history.

2001 - V. S. Naipaul for having united perceptive narrative and incorruptible scrutiny in works that compel us to see the presence of suppressed histories.

2000 - Gao Xingjian for an oeuvre of universal validity, bitter insights and linguistic ingenuity, which has opened new paths for the Chinese novel and drama.

1999 - Gunter Grass whose frolicsome black fables portray the forgotten face of history.

1998 - Jose Saramago who with parables sustained by imagination, compassion and irony continually enables us once again to apprehend an elusory reality.

1997 - Dario Fo who emulates the jesters of the Middle Ages in scourging authority and upholding the dignity of the downtrodden.

1996 - Wislawa Szymborska for poetry that with ironic precision allows the historical and biological context to come to light in fragments of human reality.

1995 - Seamus Heaney for works of lyrical beauty and ethical depth, which exalt everyday miracles and the living past.

1994 - Kenzaburo Oe who with poetic force creates an imagined world, where life and myth condense to form a disconcerting picture of the human predicament today.

1993 - Toni Morrison who in novels characterized by visionary force and poetic import, gives life to an essential aspect of American reality.

1992 - Derek Walcott for a poetic oeuvre of great luminosity, sustained by a historical vision, the outcome of a multicultural commitment. 

1991 - Nadine Gordimer who through her magnificent epic writing has - in the words of Alfred Nobel - been of very great benefit to humanity.

1990 - Octavio Paz  for impassioned writing with wide horizons, characterized by sensuous intelligence and humanistic integrity.

1989 - Camilo Jose Cela for a rich and intensive prose, which with restrained compassion forms a challenging vision of man's vulnerability.

1988 - Naguib Mahfouz who, through works rich in nuance-now clearsightedly realistic, now evocatively ambigous-has formed an Arabian narrative art that applies to all mankind.

1987 - Joseph Brodsky for an all-embracing authorship, imbued with clarity of thought and poetic intensity.

1986 - Wole Soyinka who in a wide cultural perspective and with poetic overtones fashions the drama of existence.

 1985 - Claude Simon who in his novel combines the poet's and the painter's creativeness with a deepened awareness of time in the depiction of the human condition.

1984 - Jaroslaw Seifert for his poetry which endowed with freshness, sensuality and rich inventiveness provides a liberating image of the indomitable spirit and versatility of man.

1983 - Sir William Golding for his novels which, with the perspicuity of realistic narrative art and the diversity and universality of myth, illuminate the human condition in the world of today.

1982 - Gabriel Garcia Marquez for his novels and short stories, in which the fantastic and the realistic are combined in a richly composed world of imagination, reflecting a continent's life and conflicts.

1981 - Elias Canetti for writings marked by a broad outlook, a wealth of ideas and artistic power.

1980 - Czeslaw Milosz who with uncompromising clear-sightedness voices man's exposed condition in a world of severe conflicts. 

1979 - Odysseus Elytis (pen-name of Odysseus Alepoudhelis), for his poetry, which, against the background of Greek tradition, depicts with sensuous strength and intellectual clear-sightedness modern man's struggle for freedom and creativeness.

1978 - Isaac Bashevis Singer for his impassioned narrative art which, with roots in a Polish-Jewish cultural tradition, brings universal human conditions to life.

1977 - Vicente Aleixandre for a creative poetic writing which illuminates man's condition in the cosmos and in present-day society, at the same time representing the great renewal of the traditions of Spanish poetry beween the wars.

1976 - Saul Bellow for the human understanding and subtle analysis of contemporary culture that are combined in his work.

1975 - Eugenio Montale for his distinctive poetry which, with great artistic sensitivity, has interpreted human values under the sign of an outlook on life with no illusions.

1974 - The prize was divided between:  Eyvind Johnson for a narrative art, farseeing in lands and ages, in the service of freedom & Harry Martinson for writings that catch the dewdrop and reflect the cosmos.

1973 - Patrick White for an epic and psychological narrative art which has introduced a new continent into literature.

1972 - Heinrich Boll for his writing which through its combination of a broad perspective on his time and a sensitive skill in characterization has contributed to a renewal of German literature.

1971 - Pablo Neruda for a poetry that with the action of an elemental force brings alive a continent's destiny and dreams.

1970 - Aleksandr Isaevich Solzhenitsyn for the ethical force with which he has pursued the indispensable traditions of Russian literature.

1969 - Samuel Beckett for his writing, which - in new forms for the novel and drama - in the destitution of modern man acquires its elevation.

1968 - Yasunari Kawabata for his narrative mastery, which with great sensibility expresses the essence of the Japanese mind.

1967 - Miguel Angel Asturias for his vivid literary achievement, deep-rooted in the national traits and traditions of Indian peoples of Latin America.

1966 - The prize was divided equally between:  Shmuel Yosef Agnon for his profoundly characteristic narrative art with motifs from the life of the Jewish people & Nelly Sachs for her outstanding lyrical and dramatic writing, which interprets Israel's destiny with touching strength.

1965 - Michail Aleksandrovich Sholokhov for the artistic power and integrity with which, in his epic of the Don, he has given expression to a historic phase in the life of the Russian people.

1964 - Jean-Paul Sartre for his work which, rich in ideas and filled with the spirit of freedom and the quest for truth, has exerted a farreaching influence on our age. (Declined the prize.)

1963 - Giorgos Seferis (pen-name of Giorgos Seferiadis), for his eminent lyrical writing, inspired by a deep feeling for the Hellenic world of culture.

1962 - John Steinbeck for his realistic and imaginative writings, combining as they do sympathetic humour and keen social perception.

1961 - Ivo Andri'c for the epic force with which he has traced themes and depicted human destinies drawn from the history of his country.

1960 - Saint-John Perse (pen-name of Alexis Leger), for the soaring flight and the evocative imagery of his poetry which in a visionary fashion reflects the conditions of our time. 

1959 - Salvatore Quasimodo for his lyrical poetry, which with classical fire expresses the tragic experience of life in our own times.

1958 - Boris Leonidovich Pasternak for his important achievement both in contemporary lyrical poetry and in the field of the great Russian epic tradition. (Accepted first, later caused by the authorities of his country to decline the prize.)

1957 - Albert Camus for his important literary production, which with clear-sighted earnestness illuminates the problems of the human conscience in our times.

1956 - Juan Ramon Jimenez for his lyrical poetry, which in Spanish language constitutes an example of high spirit and artistical purity.

1955 - Halldor Kiljan Laxness for his vivid epic power which has renewed the great narrative art of Iceland.

1954 - Ernest Miller Hemingway for his mastery of the art of narrative, most recently demonstrated in The Old Man and the Sea ,and for the influence that he has exerted on contemporary style.

1953 - Sir Winston Leonard Spencer Churchill for his mastery of historical and biographical description as well as for brilliant oratory in defending exalted human values.

1952 - Francois Mauriac for the deep spiritual insight and the artistic intensity with which he has in his novels penetrated the drama of human life.

1951 - Par Fabian Lagerkvist for the artistic vigour and true independence of mind with which he endeavours in his poetry to find answers to the eternal questions confronting mankind.

1950 - Earl Bertrand Arthur William Russell in recognition of his varied and significant writings in which he champions humanitarian ideals and freedom of thought.

1949 - William Faulker for his powerful and artistically unique contribution to the modern American novel.

1948 - Thomas Stearns Eliot for his outstanding, pioneer contribution to present-day poetry.

1947 - Andre Paul Guillaume Gide for his comprehensive and artistically significant writings, in which human problems and conditions have been presented with a fearless love of truth and keen psychological insight.

1946 - Hermann Hesse for his inspired writings which, while growing in boldness and penetration, exemplify the classical humaitarian ideals and high qualities of style.

1945 - Gabriela Mistral (pen-name of Lucila Godoy Y Alca-Yaga), for her lyric poetry which, inspired by powerful emotions, has made her name a symbol of the idealistic aspirations of the entire Latin American world.

1944 - Johannes Vilhelm Jensen for the rare strength and fertility of his poetic imagination with which is combined an intellectual curiosity of wide scope and a bold, freshly creative style.

1943-1940 - The prize money was allocated to the Main Fund (1/3) and to the Special Fund (2/3) of this prize section.

1939 - Frans Eemil Sillanpaa for his deep understanding of his country's peasantry and the exquisite art with which he has portrayed their way of life and their relationship with Nature.

1938 - Pearl Buck (pen-name of Pearl Walsh née SYDENSTRICKER ), for her rich and truly epic descriptions of peasant life in China and for her biographical masterpieces.

1937 - Roger Martin Du Gard for the artistic power and truth with which he has depicted human conflict as well as some fundamental aspects of contemporary life in his novelcycle Les Thibault.

1936 - Eugene Gladstone O'Neill for the power, honesty and deep-felt emotions of his dramatic works, which embody an original concept of tragedy.

1935 - The prize money was allocated to the Main Fund (1/3) and to the Special Fund (2/3) of this prize section.

1934 - Luigi Pirandello for his bold and ingenious revival of dramatic and scenic art.

1933 - Ivan Alekseyevich Bunin for the strict artistry with which he has carried on the classical Russian traditions in prose writing.

1932 - John Galsworthy for his distinguished art of narration which takes its highest form in The Forsythe Saga.

1931 - Erik Alex Karlfeldt The poetry of Erik Axel Karlfeldt.

1930 - Sinclair Lewis for his vigorous and graphic art of description and his ability to create, with wit and humour, new types of characters.

1929 - Thomas Mann principially for his great novel, Buddenbrooks, which has won steadily increased recognition as one of the classic works of contemporary literature.

1928 - Sigrid Undset principially for her powerful descriptions of Northern life during the Middle Ages.

1927 - Henri Gergson in recognition of his rich and vitalizing ideas and the brillant skill with which they have been presented.

1926 - Grazia Deledda (pen-name of Grazia Madesani née Deledda), for her idealistically inspired writings which with plastic clarity picture the life on her native island and with depth and sympathy deal with human problems in general.

1925 - George Bernard Shaw for his work which is marked by both idealism and humanity, its stimulating satire often being infused with a singular poetic beauty.

1924 - Wladyslaw Stanislaw Reymont (pen-name of Reyment), for his great national epic, The Peasants.

1923 - William Butler Yeats for his always inspired poetry, which in a highly artistic form gives expression to the spirit of a whole nation.

1922 - Jacinto Benavente for the happy manner in which he has continued the illustrious traditions of the Spanish drama.

1921 - Anatole France (pen-name of Jaques Anatole Thibault), in recognition of his brilliant literary achievements, characterized as they are by a nobility of style, a profound human sympathy, grace, and a true Gallic temperament.

1920 - Knut Pedersen Hamsun for his monumental work, Growth of the Soil.

1919 - Carl Friedrich Georg Spitteler in special appreciation of his epic, Olympian Spring.

1918 - The prize money for 1918 was allocated to the Special Fund of this prize section.

1917 - The prize was divided equally between: Karl Adolph Gjefferup for his varied and rich poetry, which is inspired by lofty ideals & Henrik Pontoppidan for his authentic descriptions of present-day life in Denmark.

1916 - Carl Gustaf Vernier Von Heidenstam in recognition of his significance as the leading representative of a new era in our literature.

1915 - Romain Rolland as a tribute to the lofty idealism of his literary production and to the sympathy and love of truth with which he has described different types of human beings.

1914 - The prize money for 1914 was allocated to the Special Fund of this prize section.

1913 - Rabindranath Tagore because of his profoundly sensitive, fresh and beautiful verse, by which, with comsummate skill, he has made his poetic thought, expressed in his own English words, a part of the literature of the West.

1912 - Gerhart Johann Robert Hauptmann primarily in recognition of his fruitful, varied and outstanding production in the realm of dramatic art.

1911 - Count Maurice (Mooris) Polidore Marie Bernhard Maeterlinck, in appreciation of his manysided literary activities, and especially of his dramatic works, which are distinguished by a wealth of imagination and by a poetic fancy, which reveals, sometimes in the guise of a fairy tale, a deep inspiration, while in a mysterious way they appeal to the readers' own feelings and stimulate their imaginations.

1910 - Paul Johann Ludwig Heyse as a tribute to the consummate artistry, permeated with idealism, which he has demonstrated during his long productive career as a lyric poet, dramatist, novelist and writer of world-renowned short stories.

1909 - Selma Ottilia Lovisa Lagerlof in appreciation of the lofty idealism, vivid imagination and spiritual perception that characterize her writings.

1908 - Rudolf Christoph Eucken in recognition of his earnest search for truth, his penetrating power of thought, his wide range of vision, and the warmth and strength in presentation with which in his numerous works he has vindicated and developed an idealistic philosophy of life.

1907 - Rudyard Kipling in consideration of the power of observation, originality of imagination, virility of ideas and remarkable talent for narration which characterize the creations of this world-famous author.

1906 - Giosue Carducci not only in consideration of his deep learning and critical research, but above all as a tribute to the creative energy, freshness of style, and lyrical force which characterize his poetic masterpieces.

1905 - Henryk Sienkiewicz because of his outstanding merits as an epic writer.

1904 - The prize was divided equally between: Frederic Mistral in recognition of the fresh originality and true inspiration of his poetic production, which faithfully reflects the natural scenery and native spirit of his people, and, in addition, his significant work as a Provençal philologist & Jose Echegaray Y Eizaguirre in recognition of the numerous and brilliant compositions which, in an individual and original manner, have revived the great traditions of the Spanish drama.

1903 - Bjornstjerne Martinus Bjornson as a tribute to his noble, magnificent and versatile poetry, which has always been distinguished by both the freshness of its inspiration and the rare purity of its spirit.

1902 - Christian Mattias Theodor Mommsen the greatest living master of the art of historical writing, with special reference to his monumental work, A history of Rome.

1901 - Sully Prudhomme (pen-name of Rene Francois Armand), in special recognition of his poetic composition, which gives evidence of lofty idealism, artistic perfection and a rare combination of the qualitites of both heart and intellect.

PEN/Faulkner Award

The PEN/Faulkner Award for Fiction, administered by the PEN/Faulkner Foundation, was established in 1980 by writers to honor their peers. The award is named for William Faulkner, who used his Nobel Prize funds to create an award for young writers, and PEN (Poets, Playwrights, Editors, Essayists and Novelists), the international writers' organization. The award judges, who are themselves writers of fiction, each read more than 250 novels and short story collections published during the calendar year before selecting five outstanding books. The author of the book designated the winner receives $15,000; each of the other nominees receives $5,000.

PEN/Faulkner Award Winners

2017 - Behold the Dreamers by Imbdo Mbue
2016 - Delicious Foods by James Hannaham
2015 - Preparation for the Next Life by Atticus Lish
2014 - We Are All Completely Deside Ourselves by Karen Joy Fowler
2013 - Everything Begins and Ends at the Kentucky Club by Benjamin Alire Saenz
2012 - The Buddha in the Attic by Julie Otsuka
2011 - The Collected Stories of Deborah Eisenberg by Deborah Eisenberg
2010 - War Dances by Sherman Alexie
2009 - Netherland by Joseph O'Neill
2008 - The Great Man by Kate Christensen
2007 - Everyman by Philip Roth
2006 - The March by E.L. Doctorow
2005 - War Trash by Ha Jin
2004 - The Early Stories by John Updike
2003 - The Caprices by Sabina Murray
2002 - Bel Canto by Ann Patchett
2001 - The Human Stain by Phillip Roth
2000 - Waiting by Ha Jin
1999 - The Hours by Michael Cunningham
1998 - The Bear Comes Home by Rafi Zabor
1997 - Women in Their Beds by Gina Berriault
1996 - Independence Day by Richard Ford
1995 - Snow Falling on Cedars by David Guterson
1994 - Operation Shylock by Philip Roth
1993 - Postcards by E. Annie Proulx
1992 - Mao II by Don DeLillo
1991 - Philadelphia Fire by John Edgar Wideman
1990 - Billy Bathgate by E.L. Doctorow
1989 - Dusk by James Salter
1988 - World's End by T. Coraghessan Boyle
1987 - Soldiers in Hiding by Richard Wiley
1986 - The Old Forest... by Peter Taylor
1985 - The Barracks Thief by Tobias Wolff
1984 - Sent for You Yesterday by John Edgar Wideman
1983 - Seaview by Toby Olson
1982 - The Chaneysville Incident by David Bradley
1981 - How German Is It? by Walter Abish

Pulitzer Prize

The Pulitzer Prize is a U.S. award for achievements in newspaper and online journalism, literature and musical composition. It was established by American (Hungarian-born) publisher Joseph Pulitzer in the year 1917 and is administered by Columbia University in New York City. Prizes are awarded yearly in twenty-one categories. In twenty of these, each winner receives a certificate and a US$10,000 cash award. The winner in the public service category of the journalism competition is awarded a gold medal, which always goes to a newspaper, although an individual may be named in the citation.

Pulitzer Prize Winners

Fiction

Finalists have been announced since 1980. The Novel category was re-named Fiction in 1947.

2017 Underground Railroad by Colson Whitehead

2016 The Sympathizer by Viet Thanh Nguyen

2015 All the Light We Cannot See by Anthony Doerr

2014 The Goldfinch by Donna Tartt

2013 The Orphan Master's Son by Adam Johnson

2012 (No Award)

2011 A Visit from the Goon Squad by Jennifer Egan

2010 Tinkers by Paul Harding

2009 Olive Kitteridge by Elizabeth Strout

2008 The Brief Wondrous Life of Oscar Wao by Junot Diaz

2007 The Road by Cormac McCarthy

2006 March by Geraldine Brooks

2005 Gilead by Marilynne Robinson

2004 The Known World by Edward P. Jones

2003 Middlesex by Jeffrey Eugenides

2002 Empire Falls by Richard Russo

2001 The Amazing Adventures of Kavalier & Clay by Michael Chabon

2000 Interpreter of Maladies by Jhumpa Lahiri

1999 The Hours by Michael Cunningham

1998 American Pastoral by Philip Roth

1997 Martin Dressler: The Tale of an American Dreamer by Steven Millhauser

1996 Independence Day by Richard Ford

1995 The Stone Diaries by Carol Shields

1994 The Shipping News by E. Annie Proulx

1993 A Good Scent from a Strange Mountain by Robert Olen Butler

1992 A Thousand Acres by Jane Smiley

1991 Rabbit At Rest by John Updike

1990 The Mambo Kings Play Songs of Love by Oscar Hijuelos

1989 Breathing Lessons by Anne Tyler

1988 Beloved by Toni Morrison

1987 A Summons to Memphis by Peter Taylor

1986 Lonesome Dove by Larry McMurtry

1985 Foreign Affairs by Alison Lurie

1984 Ironweed by William Kennedy

1983 The Color Purple by Alice Walker

1982 Rabbit Is Rich by John updike

1981 A Confederacy of Dunces by the late John Kennedy Toole (a posthumous publication)

1980 The Executioner's Song by Norman Mailer

1979 The Stories of John Cheever by John Cheever

1978 Elbow Room by James Alan McPherson

1977 (No Award)

1976 Humboldt's Gift by Saul Bellow

1975 The Killer Angels by Michael Shaara

1974 (No Award)
 
1973 The Optimist's Daughter by Eudora Welty
 
1972 Angle of Repose by Wallace Stegner
 
1971 (No Award)
 
1970 Collected Stories by Jean Stafford
 
1969 House Made of Dawn by N. Scott Momaday
 
1968 The Confessions of Nat Turner by William Styron
 
1967 The Fixer by Bernard Malamud
 
1966 Collected Stories by katherin Anne Porter
 
1965 The Keepers Of The House by Shirley Ann Grau
 
1964 (No Award)
 
1963 The Reivers by William Faulkner
 
1962 The Edge of Sadness by Edwin O'Conner
 
1961 To Kill A Mockingbird by Harper Lee
 
1960 Advise and Consent by Allen Drury
 
1959 The Travels of Jaimie McPheeters by Robert Lewis Taylor
 
1958 A Death In The Family by the late James Agee (a posthumous publication)
 
1957 (No Award)
 
1956 Andersonville by MacKinlay Kantor
 
1955 A Fable by William Faulkner
 
1954 (No Award)
 
1953 The Old Man and the Sea by Ernest Hemmingway
 
1952 The Caine Mutiny by Herman Wouk
 
1951 The Town by Conrad Richter
 
1950 The Way West by A. B. Guthrie
 
1949 Guard of Honor by James Gould Cozzens
 
1948 Tales of the South Pacific by James A. Michener
 
1947 All the King's Men by Robert Penn Warren
 
1946 (No Award)
 
1945 A Bell for Adano by John Hersey
 
1944 Journey in the Dark by Martin Flavin
 
1943 Dragon's Teeth by Upton Sinclair
 
1942 In This Our Life by Ellen Glasgow
 
1941 (No Award)
 
1940 The Grapes of Wrath by John Steinbeck
 
1939 The Yearling by Marjorie Kinnan Rawlings
 
1938 The Late George Apley by John Phillips Marquand
 
1937 Gone With the Wind by Margaret Mitchell
 
1936 Honey in the Horn by Harold L. Davis
 
1935 Now in November by Josephine Winslow Johnson
 
1934 Lamb in His Bosom by Caroline Miller
 
1933 The Store by T. S. Stribling
 
1932 The Good Earth by Pearl S. Buck
 
1931 Years of Grace by Margaret Ayer Barnes
 
1930 Laughing Boy by Oliver Lafarge
 
1929 Scarlet Sister Mary by Julia Peterkin
 
1928 The Bridge of San Luis Rey by Thorton Wilder
 
1927 Early Autumn by Louis Bromfield
 
1926 Arrowsmith by Sinclair Lewis
 
1925 So Big by Edna Ferber
 
1924 The Able McLaughlins by Margaret Wilson
 
1923 One of Ours by Willa Cather
 
1922 Alice Adams by Booth Tarkington
 
1921 The Age of Innocence by Edith Wharton
 
1920 (No Award)
 
1919 The Magnificent Ambersons by Booth Tarkington
 
1918 His Family by Ernest Poole
 
1917 (No Award)

Spur Western Award

The Spur Awards, given annually for distinguished writing about the American West, are among the oldest and most prestigious in American literature. In 1953, when the awards were established by WWA, western fiction was a staple of American publishing. At the time awards were given to the best western novel, best historical novel, best juvenile, and best short story.

 

Since then the awards have been broadened to include other types of writing about the West. Today, Spurs are offered for the best western novel (short novel), best novel of the west (long novel), best original paperback novel, best short story, best short nonfiction. Also, best contemporary nonfiction, best biography, best history, best juvenile fiction and nonfiction, best TV or motion picture drama, best TV or motion picture documentary, and best first novel (called The Medicine Pipe Bearer's Award).

Spur Western Award Winners

2017

Off the Grid: A Joe Pickett Novel by C.J. Box, for Best Western Contemporary Novel

Best Western Historical Novel - No award given

The Mustanger and the Lady by Dusty Richards, for Best Western Traditional Novel

Jasper Spring by James T. Hughes, for Best First Novel

The Apache Wars: The Hunt for Geronimo, The Apache Kid, and the Captive Boy Who Started the Longest War in American History by Paul Andrew Hutton, for Best Western Historical Nonfiction

New Deal Cowboy: Gene Autry and Public Diplomacy by Michael Duchemin, for Best Western Contemporary Nonfiction

Black Elk: The Life of an American Visionary by Joe Jackson, for Best Western Biography

"Odell's Bones" by Troy D. Smith, for Best Western Short Fiction

"Master of Ceremonies': The World of Peter Biggs in Civil War-Era Los Angeles" by Kendra Field and Daniel Lynch, for Best Western Short Nonfiction

2016

Crazy Mountain Kiss:  A Sean Stranahan Mystery by Keith McCafferty, for Best Western Contemporary Novel

Paradise Sky by Joe R. Lansdale, for Best Western Historical Novel

The Last Midwife by Sandra Dallas, for Best Western Traditional Novel

American Copper by Shann Ray, for Best First Novel

William Wells and the Struggle for the Old Northwest by William Heath, for Best Western Historical Nonfiction

The Size of the Risk: Histories of Multiple Use in the Great Basin by Leisl Carr Childers, for Best Western Contemporary Nonfiction

Custer's Trials: A Life on the Frontier of a New America by T.J. Stiles, for Best Western Biography

The Scalper by Richard Prosch, for Best Western Short Fiction Story

"Cowboys and Capitalist: The XIT Ranch in Texas and Montana, 1885-1912" by Michael M. Miller, for Best Western Short Nonfiction

2015

Bad Country by Craig Johnson, for Best Western Contemporary Novel

Wild Ran the Rivers by James D. Crownover, for Best Western Historical Novel

The Big Drift by Patrick Dearen, for Best Western Traditional Novel

Wild Ran the Rivers by James D. Crownover, for Best First Novel

American Carnage: Wounded Knee, 1890 by Jerome A. Greene, for Best Western Nonfiction Historical

Red Light to Starboard: Recalling the Exxon Valdez Disaster by Angela Day, for Best Western Nonfiction Contemporary

Song of Dewey Beard: Last Survivor of Little Bighorn by Philip Burnham, for Best Western Nonfiction Biography

"Fingers" by Andrew Geyer, for Best Western Short Fiction

"Calamity Jane: A Life and Legends" by Richard W. Etulain, for Best Western Short Nonfiction

2014

Light of the World: A Dave Robicheaux Novel by James Lee Burke, for Best Western Contemporary Novel

Silent We Stood by Henry Chappell, for Best Western Historical Novel

Crossing Purgatory by Gary Schanbacher, for Best Western Traditional Novel

Spider Woman's Daughter by Anne Hillerman, for Best First Novel

Shot all to Hell: Jesse James, the Northfield Raid, and the Wild West's Greatest Escape by Mark Lee Gardner, for Best Western Nonfiction Historical

Vacationland: Tourism and Environment in the Colorado High Country by William Philpott, for Best Western Nonfiction Contemporary

Jack London: An American Life by Earle Labor, for Best Western Nonfiction Biography

"Cabin Fever" by Brett Cogburn, for Best Western Short Fiction

"The Other James Brother" by Mark Lee Gardner, for Best Western Short Nonfiction

2013

With Blood in Their Eyes by Thomas Cobb, for Best Western Long Novel

Tucker's Reckoning by Matthew Mayo, for Best Western Short Novel

The Coyote Tracker by Larry Sweazy, for Best Original Mass Market Paperback

With Golden Visions Bright Before Them: Trails to the Mining West, for Best Western Nonfiction Historical

Desert Reckoning: A Town Sheriff, A Mojave Hermit and the Biggest Manhunt in Modern California History by Deanne Stillman, for Best Western Nonfiction Contemporary

Geronimo by Robert M. Utley, for Best Western Nonfiction Biography

"The Hog Whisperer" by John Mort, for Best Western Short Fiction Story

"Marathoner Louis Tewanima and the Continuity of Hopi Running, 1908-1912" by Matthew Sakiestewa Gilbert, for Best Western Short Nonfiction

2012

Remember Ben Clayton by Stephen Harrigan, for Best Western Long Novel

Legacy of a Lawman by Johnny D. Boggs, for Best Western Short Novel

West Texas Kill by Johnny D. Boggs, for Best Original Mass Market Paperback

The Mormon Rebellion by David L. Bigler and Will Bagley, for Best Western Nonfiction Historical

The Bitter and MR. Brandborg by Frederick H. Swanson, for Best Western Nonfiction Contemporary

George Crook by Paul Magid, for Best Western Nonfiction Biography

The Death of Delgado by Rod Miller and The Deacon's Horse by Clay Reynolds, for Best Western Short Fiction Story

The Alamo, Well Remembered by Paul Andrew Hutton, for Best Western Short Nonfiction

Birdie by Candace Simar, for Best Western Juvenile Fiction

Migrant Mother by Don Nardo, for Best Western Juvenile Nonfiction

Tornado Slim and the Magic Cowboy Hat by Bryan Langdo, for Best Western Storyteller

2011

Last Train from Cuernavaca by Lucia St. Clair Robson, for Best Western Long Novel

Snowbound by Richard S. Wheeler, for Best Western Short Novel

Damnation Road by Max McCoy, for Best Original Paperback Novel

The Killing of Crazy Horse by Thomas Powers, for Best Western Nonfiction Historical

The Frontier of Leisure by Lawrence Culver, for Best Western Nonfiction Contemporary

Wolf: The Lives of Jack London by James L. Hayley, for Best Western Nonfiction Biography

"Bonnie and Clyde in the Backyard" in Glimmer Train by K.L. Cook, for Best Western Short Fiction

"The N Bar N Ranch" in Montana: The Magazine of Western History by Roger Di Silvestro, for Best western Short Nonficition

Moon Over Manifest by Clare Vanderpool, for Best Western Juvenile Fiction

Buffalo Bill Cody (Legends of the Wild West) by Ronald A. Reis, for Best Western Juvenile Nonfiction

A Night on the Range by Aaron Frisch and Chris Sheban, for Best Western Storyteller



2010

Echoes of Glory by Robert Flynn, for Best Western Long Novel

Far Bright Star by Robert Olmstead, for Best Western Short Novel

Stranger in Thunder Basin by John D. Nesbitt, for Best Original Paperback Novel

Fort Laramie: Military Bastion of the High Plains by Douglas C. McChristian and Paul L. Hedren, for Best Western Nonfiction Historical

The Secret War in El Paso by Charles H. Harris III and Louis R. Sadler, for Best Western Nonfiction Contemporary

Peg Leg by David C. Humphrey, for Best Western Nonfiction Biography

"At the End of the Orchard" in Hardboiled Magazine by John D. Nesbitt, for Best Western Short Fiction

"Teddy's Ride to Recovery" in Wild West Magazine by Roger Di Silvestro, for Best western Short Nonficition

Hard Winter: A Western Story by Johnny D. Boggs, for Best Western Juvenile Fiction

One Sky Above Us by Nancy Plain, for Best Western Juvenile Nonfiction

Finding Susie by Sandra Day O'Connor and Tom Pohrt, for Best Western Storyteller



2009

Shavetail: A Novel by Thomas Cobb, for Best Western Long Novel

Another Man's Moccasins by Craig Johnson, for Best Western Short Novel

Trouble at the Redstone by John D. Nesbitt, for Best Original Paperback Novel

God's Thunderbolt: The Vigilantes of Montana by Carol Buchanan, for Best First Novel

Hunting the American West by Richard Rattenbury, for Best Western Nonfiction Historical

Full-Court Quest by Linda Peavy and Ursula Smith, for Best Western Nonfiction Contemporary

Frontiersman: Daniel Boone and the Making of America by Meredith Mason Brown, for Best Western Nonfiction Biography

"Cornflower Blue" in Untamed Ink by Susan K. Salzer, for Best Western Short Fiction

"Owen Winster's Paladin of the Plains: The Virginian as a Cultural Hero" by David A. Smith, for Best western Short Nonficition

I Am Apache by Tanya Landman, for Best Western Juvenile Fiction

The Trial of Standing Bear by Frank Keating, Gini Moore Campbell and Mike Wimmer, for Best Western Juvenile Nonfiction

The Wheat Doll by Alison Randall and Bill Farnsworth, for Best Western Storyteller



2008

The God of Animals by Aryn Kyle, for Best Western Long Novel

Tallgrass by Sandra Dallas, for Best Western Short Novel

Hellfire Canyon by Max McCoy, for Best Original Paperback Novel

Night Birds by Thomas Maltman, for Best First Novel

Creating Minnesota by Anette Atkins, for Best Western Nonfiction Historical

Lone Star Lawmen by Robert Marshall Utley, for Best Western Nonfiction Contemporary

Gall: Lakota War Chief by Robert W. Larson, for Best Western Nonfiction Biography

Crucifixion River by Marcia Muller, for Best Western Short Fiction

“Selling the ‘Noble Savage’ Myth" in Kansas History by Joseph B. Herring, for Best western Short Nonficition

Doubtful Canon: A Western Story by Johnny D. Boggs, for Best Western Juvenile Fiction

Sagebrush and Paintbrush by Nancy Plain, for Best Western Juvenile Nonfiction



2007

The Night Journal by Elizabeth Crook, for Best Western Long Novel

The Shape Shifter by Tony Hillerman, for Best Western Short Novel

The Horse Creek Incident by Dusty Richards, for Best Original Paperback Novel

Broken Trail by Alan Geoffrion, for Best First Novel

Blood and Thunder by Hampton Sides, for Best Western Nonfiction Historical

Copper Chorus by Denis Swibold, for Best Western Nonfiction Contemporary

Crazy Horse by Kingsley M. Bray, for Best Western Nonfiction Biography

Commanche Moon by Dusty Richards, for Best Western Short Fiction

Geronimo by Joseph Bruchac, for Best Western Juvenile Fiction

Bleeding Kansas and the Violent Clash Over Slavery in the Heartland by Jeff C. Young, for Best Western Juvenile Nonfiction

Tatanka and the Lakota People by Donald Montileaux, for Best Western Storyteller

Across the High Divide by Laurie Wagner Buyer, for Best Western Poetry



2006

High Country by Willard Wyman, for Best Novel of the West

High Country by Willard Wyman, for Best First Novel

Camp Ford by Johnny Boggs, for Best Western Novel

Dakota by Matt Braun, for Best Original Paperback Novel

Ringside Seat to a Revolution by David Romo, for Best Western Nonfiction Contemporary

Buffalo Bill's America by Louis S. Warren, for Best Western Nonfiction Historical

Chief Joseph by Candy Moulton, for Best Western Nonfiction Biography

Klondike Gold by Alice Provensen, for Best Western Storyteller

The First Americans by Anthony Aveni, for Best Western Juvenile Nonfiction

Black Storm Comin' by Diane Lee Wilson, for Best Western Juvenile Fiction

Voice of the Borderlands by Drum Hadley, for Best Western Poetry



2005

Buy the Chief a Cadillac by Rick Steber, for Best Western Novel

People of the Raven by Kathleen O'Neal Gear, for Best Novel of the West

Vengeance Valley by Richard S. Wheeler, for Best Original Paperback Novel

Field of Honor by D.L. Birchfield, for Best First Novel

Black Kettle by Thom Hatch, for Best Western Nonfiction Biography

Beasts of the Field by Richard Street, for Best Western Nonfiction Historical

The Texas Rangers and the Mexican Revolution by Charles Harris, for Best Western Nonfiction Contemporary

Fire in the Hole by Mary Farrell, for Best Western Juvenile Fiction

Rattlesnake Mesa by Edna Weber, for Best Western Juvenile Nonfiction

A Thousand Miles of Stars by Walt McDonald, for Best Western Poetry

Apples to Oregon by Deborah Hopkinson, for Best Western Storyteller



2004

On A Silver Desert by Ernest Haycox, for Best Western Nonfiction Biography

River of Shadows by Rebecca Solnit, for Best Western Nonfiction Contemporary

One Vast Winter Count by Colin Galloway, for Best Western Nonfiction Historical

Company by Brian Hall, for Best Western Novel

So Wild A Dream by Win Blevins, for Best Novel of the West

The Sergeant's Lady by Miles Swarthout, for Best First Novel

Plain Language by Barbara Wright, for Best Original Paperback Novel

Words West by Ginger Wadsworth, for Best Western Juvenile Nonfiction

In The Eye of the Storm by E. Kimmel, for Best Western Juvenile Fiction

The Star People by S.D. Nelson, for Best Western Storyteller

Wolf Tracks on the Welcome Matt by Paul Zarzyski, for Best Western Poetry



2003

The Chili Queen by Sandra Dallas, for Best Western Novel

Perma Red by Debra Earling, for Best Novel of the West

Oblivion's Altar by David Wilkinson, for Best Original Paperback Novel

Sam Houston by James Haley, for Best Western Nonfiction Biography

Blood of the Prophets by Will Bagley, for Best Western Nonfiction Historical

Dine: A History of the Navajos by Peter Iverson, for Best Western Nonfiction Contemporary

The Big Burn by Jeanette Ingold, for Best Western Juvenile Fiction

Raising La Belle by Mark Mitchell, for Best Western Juvenile Nonfiction

Will Rogers by Frank Keating, for Best Western Storyteller



2002

The Way of the Coyote by Elmer Kelton, for Best Western Novel

The Miracle Life of Edgar Mint by Brady Udall, for Best Novel of the West

Drum's Ring by Richard Wheeler, for Best Original Paperback Novel

American Character by Mark Thompson, for Best Western Nonfiction Biography

Andrew Jackson and His Indian Wars by Robert Remini, for Best Western Nonfiction Historical

Bone Wars by Tom Rea, for Best Western Nonfiction Contemporary

Rockbuster by Gloria Skurzynski, for Best Western Juvenile Fiction

In the Days of the Vaqueros by Russell Freedman, for Best Western Juvenile Nonfiction

The Legend of Strap Buckner by Connie Nordhielm, for Best Western Storyteller

Blood Sister, I am To These Fields by Linda Hussa, for Best Western Poetry



2001

Summer of Pearls by Mike Blakely, for Best Western Novel

The Gates of the Alamo by Stephen Harrigan, for Best Novel of the West

Bound for the Promise Land by Troy Smith, for Best Original Paperback Novel

A River Running West by Donald Worcester, for Best Western Nonfiction Biography

Pacific Destiny by Dale Walker, for Best Western Nonfiction Historical

What You See In Clear Water by Geoffrey O'Gara, for Best Western Nonfiction Contemporary

The Midnight Train Home by Erika Tamar, for Best Western Juvenile Fiction

Stories of Young Pioneers in Their Own Words by Violet Kimball, for Best Western Juvenile Nonfiction

Cindy Ellen by Susan Lowell, for Best Western Storyteller

Western Settings by Red Shuttleworth, for Best Western Poetry



2000

Masterson by Richard Wheeler, for Best Western Novel

Prophet Annie by Ellen Recknor, for Best Novel of the West

Mine Work by Jim Davidson, for Best Original Paperback Novel

A Knight Without Armor by Felix Almaraz, for Best Western Nonfiction Biography

Rush for Riches by J.S. Holliday, for Best Western Nonfiction Historical

The Real Wild West by Michael Wallis, for Best Western Nonfiction Contemporary

Wrango by Brian Burks, for Best Western Juvenile Fiction

The Wild Colorado by Richard Maurer, for Best Western Juvenile Nonfiction

Prairie Train by Antoine O'Flatharta, for Best Western Storyteller



1999

Journey of the Dead by Loren D. Estleman, for Best Western Novel

The All True Travels and Adventures of Lidie Newton by Jane Smiley, for Best Novel of the West

Dark Trail by Hiram King, for Best Original Paperback Novel

Duke by Ronald Davis, for Best Western Nonfiction Biography

The Contested Plains by Elliott West, for Best Western Nonfiction Historical

Devil's Bargains by Hal Rothman, for Best Western Nonfiction Contemporary

Petey by Ben Mikaelson, for Best Western Juvenile Fiction

Cowboy With a Camera by Don Worcester, for Best Western Juvenile Nonfiction

Slim and Miss Prim by Robert Kinerk, for Best Western Storyteller



1998

The Kiowa Verdict by Cynthia Haselhoff, for Best Western Novel

Comanche Moon by Larry McMurtry, for Best Novel of the West

Leaving Missouri by Ellen Recknor, for Best Original Paperback Novel

Death's Deceivers by Lynn Bridgers, for Best Western Nonfiction Biography

El Lano Estacado by John Morris, for Best Western Nonfiction Historical

Big Trouble by J. Anthony Lukas, for Best Western Nonfiction Contemporary

Danger Along the Ohio by Patricia Willis, for Best Western Juvenile Fiction

Rattlesnake Dance by Jennifer Dewey, for Best Western Juvenile Nonfiction

Bootmaker and Elves by Susan Lowell, for Best Western Storyteller



1996

Blood of Texas by Preston Lewis, for Best Western Novel

Sierra by Richard Wheeler, for Best Novel of the West

Potter's Fields by Frank Roderus, for Best Original Paperback Novel

John Wesley Hardin by Leon Metz, for Best Western Nonfiction Biography

Undaunted Courage by Stephen Ambrose, for Best Western Nonfiction Historical

New Westers by Michael Johnson, for Best Western Nonfiction Contemporary

Far North by Will Hobbs, for Best Western Juvenile Fiction

The Life and Death of Crazyhorse by Richard Freedman, Best Western Juvenile Nonfiction

The Worry Stone by Marianna Dengler, for Best Western Storyteller



1995

The Dark Island by Robert Conley, for Best Western Novel

Stone Song by Win Blevins, for Best Novel of the West

Thunder in the Valley by Jim woolard, for Best Original Paperback Novel

General M.G. Vallejo and the Advent of the Americans by Alan Rosenus, for Best Western Nonfiction Biography

Seeking Pleasure in the Old West by David Dary, for Best Western Nonfiction Historical

We are a People in This World by Conger Beasley, for Best Western Nonfiction Contemporary

Indio by Sherry Garland, for Best Western Juvenile Fiction

Camels for Uncle Sam by Diane Yancey, Best Western Juvenile Nonfiction

Dandelions by Eve Bunting, for Best Western Storyteller



1994

St. Agnes' Stand by Tom Edison, for Best Western Novel

The Far Canyon by Elmer Kelton, for Best Novel of the West

Survival by K.C. McKenna, for Best Original Paperback Novel

Hero of Beecher Island by David Dixon, for Best Western Nonfiction Biography

Precious Dust by Paula Marks, for Best Western Nonfiction Historical

Raven's Exile by Ellen Meloy, for Best Western Nonfiction Contemporary

A Trail of Tears by David Fremon, for Best Western Juvenile Fiction



1993

Friends by Charles Hackenberry, for Best Western Novel

Empire of Bones by Jeff Long, for Best Novel of the West

The Gila River by Gary McCarthy, for Best Original Paperback Novel

The Lance and the Shield by Robert Utley, for Best Western Nonfiction Historical

Rivers in the Desert by Margaret Davis, for Best Western Nonfiction Contemporary

Leaving Eldorado by JoAnn Mazzio, for Best Western Juvenile Fiction

Cowboys, Indians, and Gunfighters by Albert Marrin, Best Western Juvenile Nonfiction



1992

Nickajack by Robert J. Conley, for Best Western Novel

Slaughter by Elmer Kelton, for Best Novel of the West

The Golden Chance by T.V. Olsen, for Best Original Paperback Novel

Let Me Be Free by David Lavender, for Best Western Nonfiction

The Hay Meadow by Gary Paulsen, for Best Western Juvenile Fiction

Children of the Dust Bowl by Jerry Stanley, Best Western Juvenile Nonfiction



1991

Journal of Gun Years by Richard Matheson, for Best Western Novel

The Medicine Horn by Jory Sherman, for Best Novel of the West

Rage in Chupadera by Norman Zollinger, for Best Original Paperback Novel

Custer's Last Campaign by John S. Gray, for Best Western Nonfiction

Rescue Josh McGuire by Ben Mikaelsen, for Best Western Juvenile Fiction



1990

Sanctuary by Gary Svee, for Best Western Novel

Home Mountain by Jeanne Williams, for Best Novel of the West

The Changing Wind by Don Coldsmith, for Best Original Paperback Novel

Helen Hunt Jackson by Valerie S. Mathes, for Best Western Nonfiction

Honey Girl by Madge Harrah, for Best Western Juvenile Fiction

Woodsong by Gary Paulsen, Best Western Juvenile Nonfiction



1989

Fool's Coach by Richard Wheeler, for Best Western Novel

Panther in the Sky by James Alexander, for Best Novel of the West

Among the Eagles by G. Clifton Wisler, for Best Original Paperback Novel

The Great Plains by Ian Frazier, for Best Western Nonfiction

My Daniel by Pam Conrad, for Best Western Juvenile Fiction



1988

Mattie by Judy Alter, for Best Western Novel

The Homesman by Glendon Swarthout, for Best Novel of the West

Hoover Dam by Joseph Stevens, for Best Western Nonfiction

In the Face of Danger by Joan Lowry Nixon, for Best Western Juvenile Fiction



1987

Skinwalker by Tony Hillerman, for Best Western Novel

Wanderer Springs by Robert Flynn, for Best Novel of the West

Jessie Benton Fremont by Pamela Herr, for Best Western Nonfiction

The Orphan Train by Joan Lowry Nixon, for Best Western Juvenile Fiction



1986

The Blind Corral by Ralph Robert Beer, for Best Western Novel

Roman by Douglas C. Jones, for Best Novel of the West

Paper Medicine Man by Joseph C. Porter, for Best Western Nonfiction

Make Way For Sam Houston by Jean Fritz, for Best Western Juvenile Fiction



1985

Lonesome Dove by Larry McMurtry, for Best Western Novel

The Snowblind Moon by John Byrne Cooke, for Best Novel of the West

Phil Sheridan and His Army by Paul Hutton, for Best Western Nonfiction

Prairie Songs by Pam Conrad, for Best Western Juvenile Fiction



1984

Gone the Dreams and Dancing by Douglas C. Jones, for Best Western Novel

Hashknife Cowboy Recollections of Mach Hughes by Stella Hughes, for Best Western Nonfiction

Trapped in Slickrock Canyon by Gloria Skurzynski, for Best Western Juvenile Fiction



1983

Leaving Kansas by Frank Roderus, for Best Western Novel

Sam Bass by Bryan Woolley, for Best Novel of the West

Quarterdeck and Saddlehorn by Carl Briggs, for Best Western Nonfiction

Thunder on the Tennessee by Gary Clifton, for Best Western Juvenile Fiction

1982

Match Race by Fred Grove, for Best Western Novel

Ride the Wind by Lucia St. Clair, for Best Novel of the West

Albuquerque: A Narrative History by Marc Simmons, for Best Western Nonfiction

Before the Lark by Irene Brown, for Best Western Juvenile Fiction



1981

Eye of the Hawk by Elmer Kelton, for Best Western Novel

Aces and Eights by Loren D. Estleman, for Best Novel of the West

Cowboy Culture by David Dary, for Best Western Nonfiction

The Last Run by Mark Harris, for Best Western Juvenile Fiction



1980

The Valiant Woman by Jeanne Williams, for Best Western Novel

Getting There by Susan Hilton, for Best Western Juvenile Fiction



1979

The Holdouts by William Decker, for Best Western Novel

The Apaches by Don Worcester, for Best Western Nonfiction



1978

Riders to Cibola by Norman Zollinger, for Best Western Novel

Pueblo, Hardscrabble, Greenhorn by Janet LeCompte, for Best Western Nonfiction

The No Return Trail by Sonia Levitin, for Best Western Juvenile Fiction



1977

The Great Horse Race by Fred Grove, for Best Western Novel

Swimming Man Burning by Terrence Kilpatrick, for Best Novel of the West

The Cowgirls by Joyce Roach, for Best Western Nonfiction

The Shepherd Watches, the Shepherd Sings by Louis Irigaray, for Best Western Juvenile Fiction



1976

The Spirit Horses by Lou Cameron, for Best Western Novel

The Kincaids by Matt Braun, for Best Novel of the West

The Vanishing Whiteman by Stan Steiner, for Best Western Nonfiction



1975

The Shootist by Glendon Swarthout, for Best Western Novel

Lamy of Santa Fe by Paul Horgan, for Best Novel of the West

Dust of the Earth by Vera Cleaver, for Best Western Nonfiction

Ride 'em Cowgirl by Lynn Haney, for Best Western Juvenile Fiction



1974

A Hanging in Sweetwater by Stephen Overholser, for Best Western Novel

Colonel Green and the Copper Skyrocket by C.L. Sonnichsen, for Best Western Nonfiction

Susy's Scoundrel by Harold Keith, for Best Western Juvenile Fiction



1973

The Time it Never Rained by Elmer Kelton, for Best Western Novel

Burnout Fires by Richard Dillon, for Best Western Nonfiction

Freedom Trail by Jeanne Williams, for Best Western Juvenile Fiction

Red Power on the Rio Grande by Franklin Folsom, for Best Western Juvenile Nonfiction



1972

A Killing in Kiowa by Lewis Patten, for Best Western Novel

The Time of the Buffalo by Tom McHugh, for Best Western Nonfiction

Only Earth & Sky Last Forever by Nathaniel Benchley, for Best Western Juvenile Fiction

The Tiguas by Stan Steiner, for Best Western Juvenile Nonfiction



1971

The Day the Cowboys Quit by Elmer Kelton, for Best Western Novel

Western Life and Adventures by Elliot Barker, for Best Western Nonfiction

The Black Mustanger by Richard Wormser, for Best Western Juvenile Fiction

Lords of the Earth by Jules Loh, for Best Western Juvenile Nonfiction



1970

The Last Days of Wolf Garnett by Clifton Adams, for Best Western Novel

The Buffalo by Francis Haines, for Best Western Nonfiction

Cayuse Courage by Evelyn Lampman, for Best Western Juvenile Fiction

Retreat to the Bear Paw by Marion Place, for Best Western Juvenile Nonfiction



1969

Tragg's Choice by Clifton Adams, for Best Western Novel

The White Man's Road by Benjamin Capps, for Best Novel of the West

Boss Cowman by Nellie Yost, for Best Western Nonfiction

The Meeker Massacre by Wayne Overholser, for Best Western Juvenile Fiction

Conquistadores and Pueblos by Olga Hall-Quest, for Best Western Juvenile Nonfiction

Big With Vengeance by Cecil Snyder, for Best First Novel



1968

Down the Long Hills by Louis L'Amour, for Best Western Novel

The Red Sabbath by Lewis Patten, for Best Novel of the West

Gold Rushes and Mining Camps of the Early American West by Vardis Fisher, for Best Western Nonfiction

Middl'un by Elizabeth Burleson, for Best Western Juvenile Fiction



1967

The Valdez Horses by Lee Hoffman, for Best Western Novel

The Wolf is My Brother by Chad Oliver, for Best Novel of the West

America's Western Frontiers by John Hawgood, for Best Western Nonfiction

Half Breed by Evelyn Lampman, for Best Western Juvenile Fiction

To the Pacific with Lewis and Clark by Ralph Andrist, for Best Western Juvenile Nonfiction



1966

My Brother John by Herbert Purdum, for Best Western Novel

Hellfire Jackson by Garland Roarke, for Best Novel of the West

America's Frontier Heritage by Ray Billington, for Best Western Nonfiction

Valley of the Smallest by Aileen Fisher, for Best Western Juvenile Nonfiction



1965

Sam Chance by Benjamin Capps, for Best Western Novel

Gold in California by Todhunter Ballard, for Best Novel of the West

The Nez Perce Indians and the Opening of the Northwest by Alvin Josephy, for Best Western Nonfiction

The Stubborn One by Rutherford Montgomery, for Best Western Juvenile Fiction



1964

The Trail to Ogallala by Benjamin Capps, for Best Western Novel

Indian Fighter by E.E. Halleran, for Best Novel of the West

Ride a Northbound Horse by Richard Wormser, for Best Western Juvenile Fiction



1963

Follow the Free Wind by Leigh Brackett, for Best Western Novel

Gates of the Mountains by Will Henry, for Best Novel of the West

The Bonanza West by William S. Greever, for Best Western Nonfiction



1962

Comanche Captives by Fred Groves, for Best Western Novel

Great Surveys of the American West by R.A. Bartlett, for Best Western Nonfiction

The Western Horse by Natlee Kenoyer, for Best Western Juvenile Fiction



1961

The Honyocker by Giles Lutz, for Best Western Novel

The Winter War by William Haines, for Best Novel of the West

The Lives and Legends of Buffalo Bill by Don Russell, for Best Western Nonfiction



1960

The Nameless Breed by Will Brown, for Best Western Novel

From Where the Sun Now Stands by Will Henry, for Best Novel of the West

South Pass 1868 by Lola Homsher, for Best Western Nonfiction

The Horse Talker by Jeanne Williams, for Best Western Juvenile Fiction



1959

The Long Run by Nelson Nye, for Best Western Novel

The Buffalo Soldiers by John Prebble, for Best Novel of the West

Day of San Jacinto by Frank Tolbert, for Best Western Nonfiction

Their Shining Hour by Ramona Weeks, for Best Western Juvenile Fiction



1958

Shortcut to Red River by Noel Loomis, for Best Western Novel

The Fancher Train by Amelia Bean, for Best Novel of the West

Cripple Creek Days by Mabel Lee, for Best Western Nonfiction

Steamboat Up the Missouri by Dale White, for Best Western Juvenile Fiction



1957

Buffalo Wagons by Elmer Kelton, for Best Western Novel

Silver Mountain by Dan Cushman, for Best Novel of the West

This is the West by Robert Howard, for Best Western Nonfiction

Wolf Brother by Jim Kjelgaard, for Best Western Juvenile Fiction



1956

High Gun by Leslie Ernenwein, for Best Western Novel

Generations of Men by John Hunt, for Best Novel of the West

Men to Match My Mountains by Irving Stone, for Best Western Nonfiction

Trapping the Silver Beaver by Charles Niehuis, for Best Western Juvenile Fiction



1955

Somewhere They Die by L.P. Holmes, for Best Western Novel



1954

The Violent Land by Wayne Overholser, for Best Western Novel

Journey by the River by John Prescott, for Best Novel of the West

Bent's Fort by David Lavender, for Best Western Nonfiction

Young Hero of the Range by Stephen Payne, for Best Western Juvenile Fiction



1953

Lawman by Lee Leighton, for Best Western Novel

The Wheel and the Hearth by Lucia Moore, for Best Novel of the West

Sagebrush Sorrel by Frank C. Robertson, for Best Western Juvenile Fiction



 

 

Book Club Kits

The library has Book Clubs Kits that can be checked out for four-week lending periods.  They are housed at Franklin and can be requested by asking a staff member to reserve a kit. 

The number of copies vary per title.

Adult Book Club Kits:

  • All the Light We Cannot See by Anthony Doerr
  • The Art Forger by Barbara Shapiro
  • Caleb's Crossing by Geraldine Brooks
  • Crooked Letter Crooked Letter by Tom Franklin
  • The Curious Charms of Arthur Pepper by Phaedra Patrick
  • Day After Night by Anita Diamant
  • The Fallen Angel by Daniel Silva
  • Gentleman in Moscow by Amor Towles
  • The Girl on the Train by Paula Hawkins
  • Girls of the Atomic City by Denise Kiernan
  • The Glass Castle by Jeanette Walls
  • Gone Girl by Gillian Flynn
  • The Grapes of Wrath by John Steinbeck
  • Happiness is a Habit by Michele Philips
  • Hotel on the Corner of Bitter and Sweet by Jamie Ford
  • The Immortal Life of Henrietta Lacks by Rebecca Skloot
  • Killing Kennedy by Bill O'Reilly
  • Killing Lincoln by Bill O'Reilly
  • The Kitchen House by Kathleen Grissom
  • The Light Between Oceans by M.L. Stedman
  • Mrs. Lee's Rose Garden by Carlo DeVito
  • Orphan Train by Christina Baker Kline
  • The Paris Wife by Paula McLain
  • Room by Emma Donoghue
  • The Rosie Project by Graeme Simsion
  • The Storied Life of A.J. Fikry by Gabreille Zevin
  • Take Me With You by Catherine Ryan Hyde
  • Wild by Cheryl Strayed
  • The Wright Brothers by David McCullough