Bram Stoker Award Winners

2011 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 2012]

 

Novel A Matrix Of Angels by Christopher Conlon
Cosmic Forces by Greg Lamberson
Floating Staircase by Ronald Malfi
Flesh Eaters by Joe McKinney, winner
Not Fade Away by Gene O'Neill
The German by Lee Thomas
First Novel Isis Unbound by Allyson Bird, winner
Southern Gods by John Hornor Jacobs
The Lamplighters by Frazer Lee
The Panama Laugh by Thomas Roche
That Which Should Not Be by Brett J. Talley
Young Adult Novel Ghosts of Coronado Bay, A Maya Blair Mystery by J. G. Faherty
The Screaming Season by Nancy Holder, winner (tie)
 Rotters by Daniel Kraus
Dust and Decay by Jonathan Maberry, winner (tie)
A Monster Calls by Patrick Ness
This Dark Endeavor: The Apprenticeship of Victor Frankenstein by Kenneth Oppel
Graphic Novel Anya's Ghost by Vera Brosgol
Locke & Key Volume 4 by Joe Hill
Green River Killer by Jeff Jensen
Marvel Universe vs. Wolverine by Jonathan Maberry
Baltimore Volume I: The Plague Ships by Mike Mignola and Christopher Golden
 Neonomicon by Alan Moore, winner
Long Fiction 7 Brains by Michael Louis Calvillo
"Roots and All" by Brian Hodge (A Book of Horrors)
"The Colliers' Venus (1893)" by Caitlin R. Kiernan (Naked City: New Tales of Urban Fantasy)
Ursa Major by John R. Little
Rusting Chickens by Gene O'Neill
"The Ballad of Ballard and Sandrine" by Peter Straub (Conjunctions: 56), winner
Short Fiction "Her Husband's Hands" by Adam-Troy Castro (Lightspeed Magazine, October 2011)
"Herman Wouk Is Still Alive" by Stephen King (The Atlantic Magazine, May 2011), winner
"Hypergraphia" by Ken Lillie-Paetz (The Uninvited #1)
"Graffiti Sonata" by Gene O'Neill (Dark Discoveries #18)
"Home" by George Saunders (The New Yorker Magazine, June 13, 2011)
"All You Can Do Is Breathe" by Kaaron Warren (Blood and Other Cravings
Screenplay True Blood, episode #44: "Spellbound" by Alan Ball
The Walking Dead, episode #13: "Pretty Much Dead Already" by Scott M. Gimple
The Walking Dead, episode #9: "Save the Last One" by Scott M. Gimple
Priest by Cory Goodman
The Adjustment Bureau by George Nolfi
American Horror Story, episode #12: "Afterbirth" by Jessica Sharzer, winner
Anthology NEHW Presents: Epitaphs edited by Tracy L. Carbone
Ghosts By Gaslight edited by Jack Dann and Nick Gevers
Blood And Other Cravings edited by Ellen Datlow
Supernatural Noir edited by Ellen Datlow
Tattered Souls 2 edited by Frank J. Hutton
Demons: Encounters with the Devil and his Minions, Fallen Angels and the Possessed edited by John Skipp, winner
Collection Voices: Tales of Horror by Lawrence C. Connolly
Red Gloves by Christopher Fowler
Two Worlds and In Between: The Best of Caitlin R. Kiernan (Volume One) by Caitlin R. Kiernan
Monsters of L.A. by Lisa Morton
The Corn Maiden and Other Nightmares by Joyce Carol Oates, winner
Multiplex Fandango by Weston Ochse
Nonfiction Halloween Nation: Behind the Scenes of America's Fright Night by Lesley Pratt Bannatyne
Reflections in a Glass Darkly: Essays on J. Sheridan Le Fanu edited by Gary William Crawford, Jim Rockhill and Brian J. Showers
Starve Better by Nick Mamatas
Everything You Ever Wanted to Know About Zombies by Matt Mogk
The Gothic Imagination by John C. Tibbetts
Stephen King: A Literary Companion by Rocky Wood, winner
Poetry How to Recognize a Demon Has Become Your Friend by Linda Addison, winner
At Louche Ends: Poetry for the Decadent, the Damned & the Absinthe-Minded by Maria Alexander
 Surrealities by Bruce Boston
Shroud of Night by G. O. Clark
The Mad Hattery by Marge Simon
Unearthly Delights by Marge Simon
Specialty Press Award Bad Moon Books and Hippocampus Press (tie)
Lifetime Achievement Rick Hautala, Joe Lansdale
Richard Laymon
President's Award
Karen Lansdale
Silver Hammer Guy Anthony DeMarco

!->

2010 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 2011]

Novel HORNS by Joe Hill
ROT AND RUIN by Jonathan Maberry
DEAD LOVE by Linda Watanabe McFerrin
APOCALYPSE OF THE DEAD by Joe McKinney
DWELLER by Jeff Strand
A DARK MATTER by Peter Straub (winner)
First Novel BLACK AND ORANGE by Benjamin Kane Ethridge (winner, tie)
A BOOK OF TONGUES by Gemma Files
CASTLE OF LOS ANGELES by Lisa Morton (winner, tie)
 SPELLBENT by Lucy Snyder
Long Fiction THE PAINTED DARKNESS by Brian James Freeman
DISSOLUTION by Lisa Mannetti
MONSTERS AMONG US by Kirstyn McDermott
THE SAMHANACH by Lisa Morton
INVISIBLE FENCES by Norman Prentiss (winner)
Short Fiction RETURN TO MARIABRONN by Gary Braunbeck
THE FOLDING MAN by Joe R. Lansdale (winner)
1925: A FALL RIVER HALLOWEEN by Lisa Mannetti
IN THE MIDDLE OF POPLAR STREET by Nate Southard
FINAL DRAFT by Mark W. Worthen
Anthology DARK FAITH edited by Maurice Broaddus and Jerry Gordon
HORROR LIBRARY IV edited by R.J. Cavender and, Boyd E. Harris
MACABRE: A JOURNEY THROUGH AUSTRALIA'S DARKEST FEARS edited by Angela Challis and Marty Young
HAUNTED LEGENDS edited by Ellen Datlow and Nick Mamatas (winner)
THE NEW DEAD edited by Christopher Golden
Collection OCCULTATION by Laird Barron
BLOOD AND GRISTLE by Michael Louis Calvillo
FULL DARK, NO STARS by Stephen King (winner)
THE ONES THAT GOT AWAY by Stephen Graham Jones
A HOST OF SHADOWS by Harry Shannon
Nonfiction TO EACH THEIR DARKNESS by Gary A. Braunbeck (winner)
THE CONSPIRACY AGAINST THE HUMAN RACE by Thomas Ligotti
WANTED UNDEAD OR ALIVE by Jonathan Maberry and Janice Gable Bashman
LISTEN TO THE ECHOES: THE RAY BRADBURY INTERVIEWS by Sam Weller
Poetry DARK MATTERS by Bruce Boston (winner)
WILD HUNT OF THE STARS by Ann K. Schwader
DIARY OF A GENTLEMAN DIABOLIST by Robin Spriggs
VICIOUS ROMANTIC by Wrath James White
Specialty Press Award Dark Regions Press
Lifetime Achievement Ellen Datlow, Al Feldstein
Richard Laymon
President's Award
Michael Colangelo
Silver Hammer Angel Leigh McCoy

 

!->


 

2009 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 2010]

Novel AUDREY'S DOOR by Sarah Langan, Winner
PATIENT ZERO by Jonathan Maberry
QUARANTINED by Joe McKinney
CURSED by Jeremy Shipp
First Novel BREATHERS by S. G. Browne
SOLOMON'S GRAVE by Daniel G. Keohane
DAMNABLE by Hank Schwaeble, Winner
THE LITTLE SLEEP by Paul Tremblay
Frozen Blood by Joel A. Sutherland
Long Fiction DREAMING ROBOT MONSTER by Mort Castle
THE HUNGER OF EMPTY VESSELS by Scott Edelman
THE LUCID DREAMING by Lisa Morton, Winner
DOC GOOD'S TRAVELING SHOW by Gene O'Neill
Short Fiction KEEPING WATCH by Nate Kenyon
THE CROSSING OF ALDO RAY by Weston Ochse
IN THE PORCHES OF MY EARS by Norman Prentiss, Winner
THE NIGHT NURSE by Harry Shannon (Horror
Anthology HE IS LEGEND: AN ANTHOLOGY CELEBRATING RICHARD MATHESON edited by Christopher Conlon, Winner
LOVECRAFT UNBOUND edited by Ellen Datlow
POE edited by Ellen Datlow
MIDNIGHT WALK edited by Lisa Morton
Collection MARTYRS AND MONSTERS by Robert Dunbar
GOT TO KILL THEM ALL AND OTHER STORIES by Dennis Etchison
A TASTE OF TENDERLOIN by Gene O'Neill, Winner
IN THE CLOSET, UNDER THE BED by Lee Thomas
Nonfiction WRITERS WORKSHOP OF HORROR by Michael Knost, Winner
WRITERS WORKSHOP OF HORROR by Michael Knost
CINEMA KNIFE FIGHT by L. L. Soares and Michael Arruda
STEPHEN KING: THE NON-FICTION by Rocky Wood and Justin Brook
Poetry DOUBLE VISIONS by Bruce Boston
NORTH LEFT OF EARTH by Bruce Boston
BARFODDER by Rain Graves
CHIMERIC MACHINES by Lucy A. Snyder, Winner
Specialty Press Award Tartarus Press
Lifetime Achievement Brian Lumley, William F. Nolan.
Richard Laymon
President's Award
Vince A. Liaguno
Silver Hammer Kathryn Ptacek

 

!->


 

2008 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 2009]

Novel Duma Key by Stephen King, Winner
Coffin County by Gary Braunbeck
The Reach by Nate Kenyon
Johnny Gruesome by Gregory Lamberson
First Novel The Gentling Box by Lisa Mannetti, Winner
Midight on Mourn Street by Christopher Conlon
Monster Behind the Wheel by Michael McCarty and Mark McLaughlin
The Suicide Collection by David Oppegaard
Frozen Blood by Joel A. Sutherland
Long Fiction Miranda by John R. Little, Winner
The Shallow End of the Pool by Adam-Troy Castro
Redemption Roadshow by Weston Ochse
The Confessions of St. Zach by Gene O'Neill
Short Fiction "The Lost" by Sarah Langan, Winner
"Petrified" by Scott Edelman
"The Dude Who Collected Lovecraft" by Nick Mamatas, and Tim Pratt
Evidence of Love in A Case of Abandonment by M. Rickert
Turtle by Lee Thomas
Anthology Unspeakable Horror edited by Vince A. Liaguno and Chad Helder, Winner
Like a Chinese Tattoo edited by Bill Breedlove
Horror Library, Vol. 3 edited by R. J. Cavender
Beneath the Surface edited by Tim Deal
Collection Just after Sunset by Stephen King, Winner
The Number 121 to Pennsylvania by Kealan Patrick Burke
Mama's Boy and Other Dark Tales by Fran Friel
Mr. Gaunt and Other Uneasy Encounters by John Langan
Gleefully Macabre Tales by Jeff Strand
Nonfiction A Hallowe'en Anthology by Lisa Morton, Winner
Cheap Scares by Gregory Lamberson
Zombie CSU by Jonathan Maberry
The Book of Lists: Horror by Amy Wallace, Del Howison, and Scott Bradley
Poetry The Nightmare Collection by Bruce Boston, Winner
The Phantom World by Gary William Crawford
Virgin of the Apocalypse by Corrine De Winter
Attack of the Two-Headed Poetry Monster by Mark McLaughlin and Michael McCarty
Specialty Press Award Bloodletting Press
Lifetime Achievement F. Paul Wilson, Chelsea Quinn Yarbro
Richard Laymon
President's Award
John Little
Silver Hammer Sephera Giron

 


 

2007 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 2008]

Novel The Missing by Sarah Langan, Winner
The Guardener's Tale by Bruce Boston
Heart-Shaped Box by Joe Hill
The Witch's Trinity by Erika Mailman
The Terror by Dan Simmons
First Novel Heart-Shaped Box by Joe Hill, Winner
I Will Rise by Michael Louis Calvillo
The Memory Tree by John R. Little
The Hollower by Mary SanGiovanni
Long Fiction Afterward, There Will Be a Hallway by Gary Braunbeck, Winner
Almost the Last Story by Almost the Last Man by Scott Edelman
General Slocum's Gold by Nicholas Kaufmann
The Tenth Muse by William Browning Spencer
An Apiary of White Bees" by Lee Thomas
Short Fiction "The Gentle Brush of Wings" by David Niall Wilson, Winner
"The Death Wagon Rolls on by" by C. Dean Andersson
"Letting Go" by John Everson
"The Teacher" by Paul G. Tremblay
"There's No Light between Floors" by Paul G. Tremblay
"Closet Dreams" by Lisa Tuttle
Anthology Five Strokes to Midnight edited by Gary Braunbeck and Hank Schwaeble, Winner
Inferno edited by Ellen Datlow
Dark Delicacies 2: Fear edited by Del Howison & Jeff Gelb
Midnight Premiere edited by Tom Piccirilli
At Ease with the Dead edited by Barbara & Christopher Roden
Collection Proverbs for Monsters by Michael A. Arnzen, Winner
The Imago Sequence by Laird Barron
Old Devil Moon by Christopher Fowler
5 Stories by Peter Straub
Defining Moments by David Niall Wilson
Nonfiction The Cryptopedia: A Dictionary of the Weird, Strange & Downright Bizarre by Jonathan Maberry & David F. Kramer, Winner
Encyclopedia Horrifica by Joshua Gee
The Portable Obituary: How the Famous, Rich & Powerful Really Died by Michael Largo
Storytellers Unplugged by Joe Nassise and David Niall Wilson
Poetry Being Full of Light, Insubstantial by Linda Addison, Winner (Tie)
VECTORS: A Week in the Death of a Planet by Charlee Jacob & Marge Simon, Winner (Tie)
Heresy by Charlee Jacob
Phantasmapedia by Mark McLaughlin
Ossuary by JoSelle Vanderhooft
Specialty Press Award none awarded this year
Lifetime Achievement John Carpenter, Robert Weinberg
Richard Laymon
President's Award
Stephen Dorato, Christopher Fulbright, Mark Worthen
Silver Hammer Award none awarded this year

 


 

2006 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 2007]

Novel Lisey's Story by Stephen King, Winner
Prodigal Blues by Gary A. Braunbeck
Ghost Road Blues by Jonathan Maberry
Headstone City by Tom Piccirilli
Pressure by Jeff Strand
First Novel Ghost Road Blues by Jonathan Maberry, Winner
Bloodstone by Nate Kenyon
The Keeper by Sarah Langan
The Harrowing by Alexandra Sokoloff
Long Fiction Dark Harvest by Norman Partridge, Winner
"Hallucigenia" by Laird Barron
Mama's Boy by Fran Friel
Bloodstained Oz by Christopher Golden and James A. Moore
"Clubland Heroes" by Kim Newman
Short Story "Tested" by Lisa Morton, Winner
"FYI" by Mort Castle
"Feeding the Dead Inside" by Yvonne Navarro
"Balance" by Gene O'Neill
"31/10" by Stephen Volk
Anthology Retro Pulp Tales edited by Joe Lansdale, Winner (Tie)
Mondo Zombie edited by John Skipp, Winner (Tie)
Alone on the Darkside edited by John Pelan
Aegri Somnia: The Apex Featured Writer Anthology edited by Jason Sizemore and Gil Ainsworth
Collection Destinations Unknown by Gary Braunbeck, Winner
Basic Black: Tales of Appropriate Fear by Terry Dowling
The Empire of Ice Cream by Jeffrey Ford
The Commandments by Angeline Hawkes
American Morons by Glen Hirshberg
Nonfiction Final Exits: The Illustrated Encyclopedia of How We Die by Michael Largo, Winner (Tie)
Gospel of the Living Dead: George Romero's Visions of Hell on Earth by Kim Paffenroth, Winner (Tie)
Cinema Macabre edited by Mark Morris
Stephen King: Uncollected, Unpublished by Rocky Wood
Poetry Shades Fantastic by Bruce Boston, Winner
Valentine: Short Love Poems by Corrine de Winter
The Troublesome Amputee by John Edward Lawson
Songs of a Sorceress by Bobbi Sinha-Morey
Specialty Press Award PS Publishing
Lifetime Achievement Thomas Harris
Richard Laymon
President's Award
Lisa Morton
Silver Hammer Award Donna K. Fitch

 


 

2005 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 2006]

Novel Creepers by David Morrell, Winner (Tie)
Dread in the Beast by Charlee Jacob, Winner (Tie)
Keepers by Gary Braunbeck
November Mourns by Tom Piccirilli
First Novel Scarecrow Gods by Weston Ochse, Winner
The Hides by Kealan Patrick Burke
Siren Promised by Alan M. Clark & Jeremy Robert Johnson
Long Fiction "Best New Horror" by Joe Hill, Winner
"Some Zombie Contingency Plans" by Kelly Link
"The Things They Left Behind" by Stephen King
In the Midnight Museum by Gary Braunbeck
Short Fiction We Now Pause for Station Identification by Gary Braunbeck, Winner
"As Others See Us" by Mort Castle
"Haeckel's Tale" by Clive Barker
"Invisible" by Steve Rasnic Tem
"Times of Atonement" by Yvonne Navarro
Fiction Collection 20th Century Ghosts by Joe Hill, Winner
Haunted by Chuck Palahniuk
Looking for Jake by China Mieville
Magic for Beginners by Kelly Link
Anthology Dark Delicacies: Original Tales of Terror and the Macabre edited by Del Howison & Jeff Gelb, Winner
Corpse Blossoms edited by Julie & R.J. Sevin
Outsiders edited by Nancy Holder & Nancy Kilpatrick
Weird Shadows Over Innsmouth edited by Stephen Jones
Nonfiction Horror: Another 100 Best Books by Stephen Jones & Kim Newman, Winner
The Bradbury Chronicles by Sam Weller
Morbid Curiosity #9 by Loren Rhoades
More Giants of the Genre edited by Michael McCarty
Why Buffy Matters: The Art of Buffy the Vampire Slayer by Rhonda Wilcox
Poetry Collection Freakcidents by Michael A. Arnzen, Winner (Tie)
Sineater by Charlee Jacob, Winner (Tie)
Seasons: A Series of Poems Based on the Life and Death of Edgar Allan Poe by Daniel Shields
The Shadow City by Gary W. Crawford
Specialty Press Award Necessary Evil Press
Lifetime Achievement Peter Straub
Richard Laymon
President's Award
Lisa Morton

 


 

2004 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 2005]

Novel The Wind Caller by P. D Cacek
The Dark Tower VII: The Dark Tower by Stephen King
Deep in the Darkness by Michael Laimo
In the Night Room by Peter Straub, Winner
First Novel Covenant by John Everson, Winner (Tie)
Black Fire by James Kidman
Move Under Ground by Nick Mamatas
Stained by Lee Thomas, Winner (Tie)
Long Fiction "The Turtle Boy" by Kealan-Patrick Burke, Winner
"Zora and the Zombie" by Andy Duncan
"Lisey and the Madman" by Stephen King
Dead Man's Hand by Tim Lebbon
"Northwest Passage" by Barbara Roden
Short Fiction "Just Out of Reach" by Gary Braunbeck
"A Madness of Starlings" by Douglas Clegg
"Nimitseahpah" by Nancy Etchemendy, Winner
"Hunting Meth Zombies in the Great Nebraskan Wasteland" by John Farris
"Singing My Sister Down" by Margo Lanagan
"Guts" by Chuck Palahniuk
Fiction Collection 100 Jolts: Shockingly Short Stories by Michael Arnzen
The Machinery of Night by Douglas Clegg
Demonized by Christopher Fowler
Fears Unnamed by Tim Lebbon
Fearful Symmetries by Thomas F. Monteleone, Winner
Anthology Quietly Now edited by Kealan-Patrick Burke
The Many Faces of Van Helsing edited by Jeanne Cavelos
Shivers III edited by Richard Chizmar
The Year's Best Fantasy and Horror, 17th Annual edited by Ellen Datlow, Kelly Link and Gavin Grant, Winner
Acquainted with the Night edited by Barbara and Christopher Roden
Nonfiction Ralan's SpecFic & Humor Webstravaganza by Ralan Conley
Hanging Out with the Dream King by Joseph McCabe
The Complete Idiot's Guide to Writing a Novel by Thomas F. Monteleone
Hellnotes edited by Judi Rohrig, Winner
The Road to the Dark Tower by Bev Vincent
Illustrated Narrative Lost Loves by James Lowder
Aleister Arcane by Steve Niles
Heaven's Devils by Jai Nitz, Winner
Graphic Classics: Robert Louis Stevenson by Tom Pomplun
Screenplay Hellboy by Guillermo Del Toro
Dawn of the Dead by James Gunn
Eternal Sunshine of the Spotless Mind by Charlie Kaufman, Michel Gondry and Pierre Bismuth, Winner (Tie)
Shaun of the Dead by Simon Pegg and Edgar Wright, Winner (Tie)
Work for Young Readers Abarat: Days of Magic, Nights of War by Clive Barker, Winner (Tie)
Oddest Yet by Steve Burt, Winner (Tie)
Robot Santa: The Further Adventures of Santa's Twin by Dean Koontz
Fall (Witch Season series) by Jeff Mariotte
Poetry Collection The Women at the Funeral by Corrine De Winter, Winner
The Desert by Charlee Jacob
Men Are From Hell, Women Are From The Galaxy Of Death by Mark McLaughlin
Waiting my Turn to go Under the Knife by Tom Piccirilli
Alternative Forms The Goreletter by Michael Arnzen
Flesh & Blood Magazine edited by Jack Fisher
The Devil's Wine edited by Tom Piccirilli, Winner
ChiZine edited by Brett Savory
Lifetime Achievement Michael Moorcock

 


 

2003 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 2004]

Novel The Dark Tower V: Wolves of the Calla by Stephen King
Serenity Falls by James A. Moore
The Night Country by Stewart O'Nan
A Choir of Ill Children by Tom Piccirilli
lost boy lost girl by Peter Straub, Winner
First Novel Wolf's Trap by William D. Gagliani
The Rising by Brian Keene, Winner
Monstrocity by Jeffrey Thomas
Veniss Underground by Jeff Vandermeer
Long Fiction The Necromancer by Douglas Clegg
"Closing Time" by Jack Ketchum, Winner
Fuckin' Lie Down Already by Tom Piccirilli
Louisiana Breakdown by Lucius Shepard
Roll Them Bones by David Niall Wilson
Short Fiction "Duty" by Gary A. Braunbeck, Winner
"The Last Supper" by Scott Edelman
"Harvey's Dream" by Stephen King
"The Haunting" by Joyce Carol Oates
"The Red Bow" by George Saunders
Fiction Collection Graveyard People: The Collected Cedar Hill Stories Vol 1 by Gary A. Braunbeck
Told by the Dead by Ramsey Campbell
Bibliomancy by Elizabeth Hand
Peaceable Kingdom by Jack Ketchum, Winner
Fangs and Angel Wings by Karen Taylor
Anthology Southern Blood: New Australian Tales of the Supernatural edited by Bill Congreve
Gathering The Bones edited by Jack Dann, Ramsey Campbell and Dennis Etchison
The Dark edited by Ellen Datlow
The Year's Best Fantasy & Horror: 16th Annual Collectionedited by Ellen Datlow & Terri Windling
Borderlands 5 edited by Elizabeth and Thomas Monteleone, Winner
Nonfiction Fear in a Handful of Dust by Gary A. Braunbeck
Ralan.com edited by Ralan Conley
Alan Moore: Portrait of an Extraordinary Gentleman, edited by Gary Spencer Millidge and Smoky Man
The Mothers and Fathers Italian Association by Thomas F. Monteleone, Winner
Hellnotes edited by Judi Rohrig
Illustrated Narrative The Sandman: Endless Nights (collection) by Neil Gaiman, Winner
The League of Extraordinary Gentlemen, Volume Two by Alan Moore
Kolchak: "Devil in the Details" by Stefan Petrucha
Graphic Classics: Ambrose Bierce edited by Tom Pomplun
Vampire the Masqerade Giovanni -- The Machiavelli Conundrum by Robert Weinberg
Screenplay Identity by Michael Cooney
Bubba Ho-Tep by Don Coscarelli, Winner
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl by Ted Elliott & Terry Rossio
Work for Young Readers Even Odder: More Stories To Chill The Heart by Steve Burt
The Oracle by Catherine Fisher
The Wolves in the Walls by Neil Gaiman
A Stir of Bones by Nina Kiriki Hoffman
Harry Potter and the Order of the Phoenix by J. K Rowling, Winner
Poetry Collection Gorelets: Unpleasant Poems by Michael Arnzen
Pitchblende by Bruce Boston, Winner
Final Girl by Daphne Gottlieb
Cardinal Sins by Charlee Jacob
Professor LaGungo's Exotic Artifacts & Assorted Mystic Collectibles by Mark McLaughlin
Artist of Antithesis by Marge Simon
Alternative Forms The Goreletter (email newsletter) by Michael Arnzen, Winner
From the Files of Matthew Gentech (role-playing game) by Bruce Ballon
Ghosts of Albion (webcast script) by Christopher Golden and Amber Benson
Horror World (webzine) edited by Nanci Kalanta and Ron Dickie
Lifetime Achievement Martin H. Greenberg
Anne Rice

 


 

2002 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 2003]

Novel The Hour Before Dark by Douglas Clegg
From a Buick 8 by Stephen King
Lullaby by Chuck Palahniuk
The Night Class by Tom Piccirilli, Winner
The Lovely Bones by Alice Sebold
First Novel The Blues Ain't Nothin' by Tina Jens
Atmosphere by Michael Laimo
The Red Church by Scott Nicholson
The Lovely Bones by Alice Sebold, Winner
Long Fiction Cape Wrath by Paul Finch
Coraline by Neil Gaiman
El Dia De Los Muertos by Brian A. Hopkins, Winner (Tie)
"My Work Is Not Yet Done" by Thomas Ligotti, Winner (Tie)
"The Origin" by David B. Silva
Short Fiction "Disappearances" by Mort Castle
"The Green Man" by Christopher Fowler
"The Plague Species" by Charlee Jacob
"Details" by China Miéville
"The Misfit Child Grows Fat on Despair" by Tom Piccirilli, Winner
Fiction Collection One More for the Road by Ray Bradbury, Winner
Nations of the Living, Nations of the Dead by Mort Castle
Knuckles and Tales by Nancy A. Collins
Everything's Eventual by Stephen King
The Collection by Bentley Little
Anthology Shivers edited by Richard Chizmar
The Year's Best Fantasy and Horror, Fifteenth Annual Collection edited by Ellen Datlow & Terri Windling
The Mammoth Book of Best New Horror, Volume 13 edited by Stephen Jones
The Darker Side edited by John Pelan, Winner
Children of Cthulhu edited by John Pelan and Benjamin Adams
Nonfiction Supernatural Fiction Writers: Contemporary Fantasy and Horror by Richard Bleiler
Ramsey Campbell, Probably by Ramsey Campbell, Winner
Ralan.com edited by Ralan Conley
Jobs in Hell edited by Brian Keene and Kelly Laymon
Hellnotes edited by David B. Silva, Paul F. Olson, and Garrett Peck
Illustrated Narrative Howard the Duck (Issues 1-6) by Steve Gerber
Fort: Prophet of the Unexplained (Issues 1-4) by Peter Lenkov
Nightside (Issues 1-4) by Robert Weinberg, Winner
Screenplay Minority Report by Scott Frank and Jon Cohen (based on a story by Philip K. Dick)
Frailty by Brent Hanley, Winner
The Ring by Ehren Kruger (based on the novel by Koji Suzuki and on the motion picture by The Spiral Production Group)
Signs by M. Night Shyamalan
Work for Young Readers Abarat by Clive Barker
Cat in Glass and Other Tales of the Unnatural by Nancy Etchemendy
Coraline by Neil Gaiman, Winner
Abu and the Seven Marvels by Richard Matheson and William Stout
Poetry Collection Night Smoke by Bruce Boston and Marge Simon
Guises (Poetry Section "Night Unmasked") by Charlee Jacob
The Gossamer Eye by Mark McLaughlin, Rain Graves, and David Niall Wilson, Winner
This Cape Is Red Because I've Been Bleeding by Tom Piccirilli
Alternative Forms Buckeye Jim in Egypt (audio script based on the Mort Castle story) by Mort Castle
Flesh and Blood (magazine) edited by Jack Fisher
The Tree Is My Hat (audio script based on the Gene Wolfe story) by Larry Santoro
Imagination Box (multimedia CD) by Steve and Melanie Tem, Winner
Lifetime Achievement Stephen King
J.N. Williamson

 


 

2001 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 2002]

Novel From the Dust Returned by Ray Bradbury
American Gods by Neil Gaiman, Winner
The Lost by Jack Ketchum
Black House by Stephen King & Peter Straub
First Novel Phantom Feast by Diana Barron
Skating on the Edge by d.g.k. goldberg
Riverwatch by Joe Nassise
Deadliest of the Species by Michael Oliveri, Winner
Long Fiction "From A to Z, in the Sarsaparilla Alphabet" by Harlan Ellison
"Demolition" by Nancy Etchemendy
"Earthworm Gods" by Brian Keene
Northern Gothic by Nick Mamatas
In These Final Days of Sales by Steve Rasnic Tem, Winner
Short Fiction "I Am Your Need" by Mort Castle
"The Haunt" by Jack Ketchum
"Reconstructing Amy" by Tim Lebbon, Winner
"Whose Puppets, Best and Worst, Are We?" by David B. Silva
Fiction Collection The Dark Fantastic by Ed Gorman
As the Sun Goes Down by Tim Lebbon
The Whisperer and Other Voices by Brian Lumley
The Man with the Barbed-Wire Fists by Norman Partridge, Winner
Anthology Trick or Treat: A Collection of Halloween Novellas edited by Richard Chizmar
The Year's Best Fantasy and Horror Fourteenth Annual Collection edited by Ellen Datlow & Terri Windling
Extremes 2: Fantasy and Horror from the Ends of the Earth edited by Brian A. Hopkins, Winner
The Best of Horrorfind edited by Brian Keene
Nonfiction If Chins Could Kill: Confessions of a B Movie Actor by Bruce Campbell
Personal Demons edited by Brian A. Hopkins & Garrett Peck
Jobs in Hell edited by Brian Keene, Winner
Hellnotes by David B. Silva & Paul F. Olson
Illustrated Narrative "Freezes Over" (Hellblazer 158-161) by Brian Azzarello
"The First Adventures of Miss Catterina Poe" (The Dreaming 56) by Caitlin R. Kiernan
Desperadoes: Quiet of the Grave by Jeff Mariotte
"Quiver" (Green Arrow 1-10) by Kevin Smith
Weird Western Tales by Various Authors
Screenplay The Others by Alejandro Amenabar
The Fellowship of the Ring by Philippa Boyens, Peter Jackson& Frances Walsh (based on the novel by J.R.R. Tolkien)
From Hell by Terry Hayes & Rafael Yglesias (based on a graphic novel by Alan Moore & Eddie Campbell)
Memento by Christopher & Jonathan Nolan, Winner
Work for Young Readers Prowlers by Christopher Golden
The Willow Files 2 by Yvonne Navarro, Winner
Poetry Collection Consumed, Reduced to Beautiful Grey Ashes by Linda Addison, Winner
White Space by Bruce Boston
What the Cacodaemon Whispered by Chad Hensley
Taunting the Minotaur by Charlee Jacob
Alternative Forms Unseen Masters (gaming module) by Bruce Ballon
Dark Dreamers: Facing the Masters of Fear by Beth Gwinn & Stanley Wiater, Winner
Rue Morgue Magazine edited by Rod Gudino
Horrorfind (Internet magazine) by Brian Keene & Mike Roden
Gothic.net (Internet magazine) edited by Darren McKeeman
Lifetime Achievement John Farris

 


 

2000 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 2001]

Novel The Indifference of Heaven by Gary A. Braunbeck
Silent Children by Ramsey Campbell
The Licking Valley Coon Hunters Club by Brian A. Hopkins
The Traveling Vampire Show by Richard Laymon, Winner
The Deceased by Tom Piccirilli
First Novel Nailed by the Heart by Simon Clark
House of Leaves by Mark Z. Danielewski
The Licking Valley Coon Hunters Club by Brian A. Hopkins, Winner
Run by Douglas E. Winter
Long Fiction Riding the Bullet by Stephen King
"In Shock" by Joyce Carol Oates
"God Screamed and Screamed, Then I Ate Him" by Lawrence P. Santoro
The Man on the Ceiling by Melanie and Steve Rasnic Tem, Winner
Short Fiction Dead Cat Bounce by Gerard Daniel Houarner
"Gone" by Jack Ketchum, Winner
"Fallen Angel" by Robert J. Sawyer
"Mexican Moon" by Karen E. Taylor
Fiction Collection Up, Out of Cities That Blow Hot and Cold by Charlee Jacob
Wind Over Heaven and Other Dark Tales by Bruce Holland Rogers
Magic Terror by Peter Straub, Winner
City Fishing by Steve Rasnic Tem
Anthology The Year's Best Fantasy & Horror, 13th Annual Collection edited by Ellen Datlow and Terri Windling, Winner
Brainbox: The Real Horror edited by Steve Eller
Extremes: Fantasy & Horror from the Ends of the Earth edited by Brian A. Hopkins
Bad News edited by Richard Laymon
Nonfiction On Writing by Stephen King, Winner
Hellnotes by David B. Silva and Paul F. Olson
At the Foot of the Story Tree by Bill Sheehan
Horror of the 20th Century by Robert Weinberg
Illustrated Narrative "Red Romance" (Flinch 11) by Joe R. Lansdale
The League of Extraordinary Gentlemen (miniseries) by Alan Moore, Winner
Cable 79-84 by Robert Weinberg
"Spuds" (Night Terrors #1) by Bernie Wrightson
Screenplay Requiem for a Dream by Darren Aronofsky and Hubert Selby, Jr.
Shadow of the Vampire by Steven Katz, Winner
The Cell by Mark Protosevich
Unbreakable by M. Night Shyamalan
Pitch Black by David Twohy and Ken and Jim Wheat
Work for Young Readers The Power of Un by Nancy Etchemendy, Winner
Harry Potter and the Goblet of Fire by J.K. Rowling
Be Afraid! edited by Edo van Belkom
The Christmas Thingy by F. Paul Wilson
Poetry Collection Paratabloids by Michael A. Arnzen
The Complete Accursed Wives by Bruce Boston
Burial Plot in Sagittarius by Sandy DeLuca
A Student of Hell by Tom Piccirilli, Winner
Other Media Twilight Tales Reading Series produced by Tina L. Jens and Andrea Dubnick
Chiaroscuro (web site) edited by Steve Eller, Sandra Kasturi, Patricia Lee Macomber and Brett A. Savory, Winner
"Back to the Black Lagoon" (on The Creature from the Black Lagoon DVD) by David J. Skal
Gothic.Net (web site), edited by Darren McKeeman and Mehitobel Wilson
Lifetime Achievement Nigel Kneale

 


 

1999 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 2000]

Novel Darker than Night by Owl Goingback
Hannibal by Thomas Harris
Low Men in Yellow Coats by Stephen King
Hexes by Tom Piccirilli
Mr. X by Peter Straub, Winner
First Novel Widow's Walk by Steve Beai
Every Dead Thing by John Connolly
King Rat by China Miéville
Wither by J.G. Passarella, Winner
Long Fiction "Five Days in April" by Brian A. Hopkins, Winner (Tie)
"Dread in the Beast" by Charlee Jacob
Right to Life by Jack Ketchum
"Mad Dog Summer" by Joe R. Lansdale, Winner (Tie)
Short Fiction "The Grave" by P.D. Cacek
"The Entertainment" by Ramsey Campbell
"Halloween Street" by Steve Rasnic Tem
"Aftershock" by F. Paul Wilson, Winner
Fiction Collection Death Drives a Semi by Edo van Belkom
The Nightmare Chronicles by Douglas Clegg, Winner
Hearts in Atlantis by Stephen King
Deep into that Darkness Peering by Tom Piccirilli
Anthology The Year's Best Fantasy & Horror, Twelfth Annual Collection edited by Ellen Datlow & Terri Windling
The Mammoth Book of Best New Horror 10 edited by Stephen Jones
The Last Continent: New Tales of Zothique edited by John Pelan
999: New Stories of Horror and Suspense edited by Al Sarrantonio, Winner
Nonfiction DarkEcho edited by Paula Guran, Winner
The Essential Monster Movie Guide by Stephen Jones
Vincent Price: A Daughter's Biography by Victoria Price
Hellnotes edited by David B. Silva & Paul F. Olson
Illustrated Narrative Sandman: The Dream Hunters by Neil Gaiman, Winner
Jonah Hex: Shadows West #1 by Joe R. Lansdale
Hellboy: Box Full of Evil by Mike Mignola
Faust: Book of M by David Quinn
Screenplay The Green Mile by Frank Darabont
The Blair Witch Project by Daniel Myrick & Eduardo Sanchez
Sixth Sense by M. Night Shyamalan, Winner
Buffy the Vampire Slayer, "Hush," by Joss Whedon
Work for Young Readers Something Lumber This Way Comes by Joe R. Lansdale
Creepy Susie and 13 Other Tragic Tales for Troubled Children by Angus Oblong
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban by J.K. Rowling, Winner
Other Media I Have No Mouth and I Must Scream (Audio) by Harlan Ellison, Winner
Masters of Terror (Website) by Andy Fairclough
Gothic Net (Website) by Seth Lindberg
Conspiracies (Audio CD of F. Paul Wilson story) by WyrdSisterS ProductionS
Lifetime Achievement Edward Gorey
Charles L. Grant

 


 

1998 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 1999]

Novel Bag of Bones, by Stephen King, Winner
Fear Nothing by Dean Koontz
Darker Angels by S.P. Somtow
Fog Heart by Thomas Tessier
First Novel Night Prayers by P.D. Cacek
This Symbiotic Fascination by Charlee Jacob
Silk by Caitlin R. Kiernan
Dawn Song by Michael Marano, Winner
Long Fiction "Leavings" by P.D. Cacek
"As Above, So Below" by Brian Hodge
"What Would You Do for Love?" by John Shirley
"Mr. Clubb and Mr. Cuff" by Peter Straub, Winner
Short Fiction "Blues-Born" by Tina L. Jens
"Autopsy Room Four" by Stephen King
"The Dead Boy at Your Window" by Bruce Holland Rogers, Winner
"The Rug" by Edo van Belkom
Fiction Collection Leavings by P.D. Cacek
Smoke and Mirrors by Neil Gaiman
Black Butterflies by John Shirley, Winner
The Cleft and Other Odd Tales by Gahan Wilson
Anthology Robert Bloch's Psychos by Robert Bloch, ed.
Best of Cemetery Dance by Richard Chizmar, ed.
The Year's Best Fantasy and Horror (11th Annual Collection)by Ellen Datlow, ed. & Terri Windling, ed.
Horrors!: 365 Scary Stories by Stefan Dziemianowicz, ed., Martin H. Greenberg, ed. & Robert Weinberg, ed., Winner
Nonfiction Gothic Horror: A Reader's Guide from Poe to King and Beyond by Clive Bloom, ed.
The Science of the X-Files by Jeanne Cavelos
DarkEcho Newsletter, Vol. 5, #1-50 by Paula Guran, ed., Winner
A Writer's Tale by Richard Laymon
Illustrated Narrative Sergio Aragones' Dia de las Muertos (Day of the Dead) by Sergio Aragones & Mark Evanier
Preacher by Garth Ennis
The Son of Man (Hellblazer #129 -- 133) by Garth Ennis
The Dreaming: Trial and Error by Len Wein
No Award, Winner
Screenplay Gods and Monsters by Bill Condon, Winner (Tie)
Fallen by Nicholas Kazan
"Somehow Satan Got Behind Me" (Millenium, May1) by Darin Morgan
Dark City by Alex Proyas, David Goyer, & Lem Dobbs, Winner (Tie)
Work for Young Readers "Bigger than Death" by Nancy Etchemendy, Winner
The Dollhouse that Time Forgot (Eerie Indiana #11) by Mike Ford
The Angel Chronicles: A Novelization (Buffy the Vampire Slayer Vol. 1) by Nancy Holder
Hungry Ghosts: A Novelization (The X-Files No. 9) by Ellen Steiber
Other Media Universal Horror (TV documentary) by Kevin Brownlow
The Misfits: American Psycho (music video) by John Cafiero
John Carpenter's Vampires (original motion picture soundtrack) by John Carpenter
Gothic at Midnight: A Tribute to the Masters of the Macabre (audio anthology) by Joshua Kane
No Award, Winner
Lifetime Achievement Ramsey Campbell
Roger Corman 

 


 

1997 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 1998]

Novel Children of the Dusk by Janet Berliner & George Guthridge, Winner
The Church of Dead Girls by Stephen Dobyns
My Soul to Keep by Tananarive Due
Earthquake Weather by Tim Powers
First Novel Lives of the Monster Dogs by Kirsten Bakis, Winner
The Art of Arrow Cutting by Stephen Dedman
Hungry Eyes by Barry Hoffman
Drawn to the Grave by Mary Ann Mitchell
The Inquisitor by Mary Murrey
Long Fiction "The Big Blow" by Joe R. Lansdale, Winner
"The Word" by Ramsey Campbell
"Everything's Eventual" by Stephen King
"Coppola's Dracula" by Kim Newman
"The Zombies of Madison County" by Douglas E. Winter
Short Fiction "Rat Food" by Edo van Belkom & David Nickle, Winner
"I Am Infinite, I Contain Multitudes" by Douglas Clegg
"A Plague on Both Your Houses" by Scott Edelman
"Madame Babylon" by Brian Hodge
Fiction Collection Exorcisms and Ecstasies by Karl Edward Wagner, Winner
Things Left Behind by Gary A. Braunbeck
The Throne of Bones by Brian McNaughton
Painted in Blood by Lucy Taylor
Nonfiction Dark Thoughts: On Writing by Stanley Wiater, Winner
The Encyclopedia of Fantasy by John Clute & John Grant
The Hammer Story by Marcus Hearn & Alan Barnes
Clive Barker's A-Z of Horror by Stephen Jones
Video Watchdog by Tim Lucas, ed.
Dean Koontz: A Writer's Biography by Katherine Ramsland
Lifetime Achievement William Peter Blatty
Jack Williamson

 


 

1996 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 1997]

Novel Exquisite Corpse by Poppy Z. Brite
Crota by Owl Goingback
The Green Mile by Stephen King, Winner
The Hellfire Club by Peter Straub
First Novel Flute Song by Donald Burleson
Crota by Owl Goingback, Winner
Horror Show by Greg Kihn
Dead Heat by Del Stone
Long Fiction "Kilroy Was Here" by Jack Cady
"The Thing from Lover's Lane" by Nancy Collins
"The Red Tower" by Thomas Ligotti, Winner
"Brimstone and Salt" by S.P. Somtow
Short Fiction "Metalica" by P.D. Cacek, Winner
"The Slobbering Tongue That Ate the Frightfully Huge Woman" by Robert Devereaux
"The Secret Shih Tan" by Graham Masterton
"The House of Mourning" by Brian Stableford
"Plan 10 from Inner Space" by Karl Edward Wagner
Fiction Collection The Convulsion Factory by Brian Hodge
The Nightmare Factory by Thomas Ligotti, Winner
Shadow Dreams by Elizabeth Massie
With Wounds Still Wet by Wayne Allen Sallee
The Pavilion of Frozen Women by S.P. Somtow
Nonfiction Bram Stoker: A Biography of the Author of Dracula by Barbara Belford
The Great Pulp Heroes by Don Hutchison
The Illustrated Werewolf Movie Guide by Stephen Jones
H.P. Lovecraft: A Life by S.T. Joshi, Winner
V is for Vampire, by David Skal
Lifetime Achievement Ira Levin
Forrest J. Ackerman

 


 

1995 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 1996]

Novel Widow by Billie Sue Mosiman
Deadrush by Yvonne Navarro
Zombie by Joyce Carol Oates, Winner
Bone Music by Alan Rodgers
First Novel Diary of a Vampire by Gary Bowen
The Between by Tananarive Due
Madeleine's Ghost by Robert Girardi
The Safety of Unknown Cities by Lucy Taylor, Winner
Wyrm Wolf by Edo van Belkom
Long Fiction "Baby Girl Diamond" by Adam-Troy Castro
"Lunch at the Gotham Cafe" by Stephen King, Winner
"Looking for Mr Flip" by Thomas F. Monteleone
"Lover Doll" by Wayne Allen Sallee
Short Fiction "Becky Lives" by Harry Crews
"Chatting With Anubis" by Harlan Ellison, Winner
"The Bungalow House" by Thomas Ligotti
"The Death of the Novel" by William Browning Spencer
Fiction Collection The Panic Hand by Jonathan Carroll, Winner
Cages by Ed Gorman
The Black Carousel by Charles Grant
Nonfiction The Supernatural Index by Michael Ashley & William Contento, Winner
Psycho: Behind the Scenes of the Classic Thriller by Janet Leigh & Christopher Nickens
An Encyclopedia of Claims, Frauds, and Hoaxes of the Occult and Supernatural by James Randi
Immoral Tales: European Sex & Horror Movies 1956-1984 by Cathal Tohill & Pete Tombs
Lifetime Achievement Harlan Ellison

 


 

1994 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 1995]

Novel The Alienist by Caleb Carr
From the Teeth of Angels by Jonathan Carroll
Dead in the Water by Nancy Holder, Winner
Insomnia by Stephen King
The Butcher Boy by Patrick McCabe
First Novel Grave Markings by Michael A. Arnzen, Winner
The Black Mariah by Jay Bonansinga
Deadweight by Robert Devereaux
Near Death by Nancy Kilpatrick
Long Fiction "The Scent of Vinegar," by Robert Bloch, Winner
"Sometimes in the Rain" by Charles L. Grant
"The Alchemy of the Throat" by Brian Hodge
"Bubba Ho-Tep" by Joe R. Lansdale
"The Siren of Swan Quarter" by William Trotter
Short Fiction "Cafe Endless: Spring Rain" by Nancy Holder, Winner (Tie)
"The Box" by Jack Ketchum, Winner (Tie)
"Mr. Torso" by Edward Lee
"Things of Which We Do Not Speak" by Lucy Taylor
Fiction Collection The Early Fears by Robert Bloch, Winner
Writer of the Purple Rage by Joe R. Lansdale
The Flesh Artist by Lucy Taylor
Born Bad by Andrew Vachss
Lifetime Achievement Christopher Lee

 


 

1993 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 1994]

Novel Anno Dracula by Kim Newman
Blackburn by Bradley Denton
Drawing Blood by Poppy Z. Brite
The Summoning by Bentley Little
The Throat by Peter Straub, Winner
First Novel Afterage by Yvonne Navarro
Created By by Richard Christian Matheson
Suckers by Anne Billson
The Thread that Binds the Bones by Nina Kiriki Hoffman, Winner
Wet Work by Philip Nutman
Novella "Caroline and Caleb" by Richard Gilliam
"Flashback" by Dan Simmons
"Mefisto in Onyx" by Harlan Ellison, Winner (Tie)
"The Night We Buried Road Dog" by Jack Cady, Winner (Tie)
Novelet "Colour" by Michael Moorcock
"Darker Angels" by S.P. Somtow
"Death in Bangkok" by Dan Simmons, Winner
"Death on the Nile" by Connie Willis
Short Fiction "Death Fiend Guerrillas" by William S. Burroughs
"Distances" by Sherman Alexie
"The Dog Park" by Dennis Etchison
"I Hear the Mermaids Singing" by Nancy Holder, Winner
"Pain Grin" by Wayne Allen Sallee
Fiction Collection Alone with the Horrors by Ramsey Campbell, Winner
Close to the Bone by Lucy Taylor
A Good and Secret Place by Richard Laymon
Lovedeath by Dan Simmons
Nightmares and Dreamscapes by Stephen King
Nonfiction The Diary of Jack the Ripper by Shirley Harrison & Michael Barrett
The Monster Show by David J. Skal
Once Around the Bloch by Robert Bloch, Winner
Other Media Jonah Hex: Two-Gun Mojo by Joe R. Lansdale, Winner
The Seventh Guest by Matthew J. Costello
Hellblazer by Garth Ennis
Jurassic Park (screenplay) by Michael Crichton & David Koepp
The Sandman by Neil Gaiman
Lifetime Achievement Joyce Carol Oates
Special Trustees Award Vincent Price

 


 

1992 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 1993]

Novel Homecoming by Matthew Costello
Deathgrip by Brian Hodge
Hideaway by Dean R. Koontz
Blood of the Lamb by Thomas F. Monteleone, Winner
Children of the Night by Dan Simmons
First Novel Lost Souls by Poppy Z. Brite
Beauty by Brian D'Amato
Sineater by Elizabeth Massie, Winner
Less Than Human by Gary Raisor
The Holy Terror by Wayne Allen Sallee
Long Fiction "Aliens: Tribes" by Stephen Bissette, Winner (Tie)
"The Events Concerning a Nude Fold-Out Found in a Harlequin Romance" by Joe R. Lansdale, Winner (Tie)
"Nothing Will Hurt You"" by David Morrell
"The Shrine" by David Morrell
"For You, the Living" by Wayne Allen Sallee
Short Fiction "Farm Wife" by Nancy Kilpatrick
"This Year's Class Picture" by Dan Simmons, Winner
"Did They Get You to Trade?" by Karl Edward Wagner
"Come One, Come All" by Gahan Wilson
"Bright Lights, Big Zombie" by Douglas E. Winter
Fiction Collection Mr. Fox and Other Feral Tales by Norman Partridge, Winner
Nightmare Flower by Elizabeth Engstrom
Fantastic Tales by I.U. Tarchetti
Men, Women, and Chainsaws by Carol J. Clover
Nonfiction Cut! Horror Writers on Horror Film by Christopher Golden, Winner
Young Adult Horror Fiction by Cosette Kies
Scare Tactics by John Russo
Dark Visions by Stanley Wiater
Lifetime Achievement Ray Russell

 


 

1991 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 1992]

Novel The M.D. by Thomas M. Disch
Needful Things by Stephen King
Dark Tower III: The Waste Lands by Stephen King
Boy's Life by Robert R. McCammon, Winner
Summer of Night by Dan Simmons
First Novel Winter Scream by Chris Curry & L. Dean James
Wilderness by Dennis Danvers
The Cipher by Kathe Koja, Winner (Tie)
Unearthed by Ashley McConnell
Prodigal by Melanie Tem, Winner (Tie)
Long Fiction "Fetish" by Edward Bryant
"Death Leaves an Echo" by Charles de Lint
"Advocates" by Suzy McKee Charnas & Chelsea Quinn Yarbro
"Magpie" by Stephen Gallagher
"The Beautiful Uncut Hair of Graves" by David Morrell, Winner
Short Fiction "The Ash of Memory, the Dust of Desire" by Poppy Z. Brite
"Lady Madonna" by Nancy Holder, Winner
"Love Doll: A Fable" by Joe R. Lansdale
"The Braille Encyclopaedia," by Grant Morrison
"Wolf Winter" by Maxine O'Callaghan
"Richard's Head" by Al Sarrantonio
Fiction Collection Waking Nightmares by Ramsey Campbell
Prayers to Broken Stones by Dan Simmons, Winner
Sex Punks and Savage Sagas by Richard Sutphen
Naked Flesh of Feeling, by J.N. Williamson
Nonfiction Vampires Among Us by Rosemary Ellen Guillen
Clive Barker's Shadows of Eden by Stephen Jones, Winner
Prism of Night: A Biography of Anne Rice by Katherine Ramsland
The Shape Under the Sheet: The Complete Stephen King Encyclopedia by Stephen J. Spignesi
Lifetime Achievement Gahan Wilson

 


 

1990 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 1991]

Novel Savage Season by Joe R. Lansdale
Funland by Richard Laymon
Mine by Robert R. McCammon, Winner
Reign by Chet Williamson
First Novel The Revelation by Bentley Little, Winner
Nightblood by T. Chris Martindale
Dark Father by Tom Piccirilli
Blood of the Children by Alan Rodgers
Long Fiction "Bestseller" by Michael Blumlein
"The Langoliers" by Stephen King
"Stephen" by Elizabeth Massie, Winner
"Entropy's Bed at Midnight" by Dan Simmons
"Pelts" by F. Paul Wilson
Short Fiction "The Loneliest Number" by Edward Bryant
"The Calling" by David B. Silva, Winner
"Back Windows" by Steve Rasnic Tem
"But You'll Never Follow Me" by Karl Edward Wagner
"From the Papers of Helmut Hecher" by Chet Williamson
Fiction Collection The Brains of Rats by Michael Blumlein
Four Past Midnight by Stephen King, Winner
Prayers to Broken Stones by Dan Simmons
Houses Without Doors by Peter Straub
Nonfiction Horror Literature: A Reader's Guide by Neil Barron
Joe Bob Goes Back to the Drive-In by Joe Bob Briggs
The Weird Tale by S.T. Joshi
Hollywood Gothic by David J. Skal
Dark Dreamers by Stanley Wiater, Winner
Lifetime Achievement Hugh B. Cave
Richard Matheson

 


 

1989 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 1990]

Novel Geek Love by Katherine Dunn
In A Dark Dream by Charles L. Grant
Midnight by Dean R. Koontz
The Wolf's Hour by Robert R. McCammon
Carrion Comfort by Dan Simmons, Winner
First Novel Goat Dance by Douglas Clegg
Sunglasses After Dark by Nancy A. Collins, Winner
The Dwelling by Tom Elliott
The Lilith Factor by Jean Paiva
Laying the Music to Rest by Dean Wesley Smith
Long Fiction "On the Far Side of the Cadillac Desert With Dead Folks" by Joe R. Lansdale, Winner
"Phantom" by Kristine Kathryn Rusch
"At First Just Ghostly" by Karl Edward Wagner
"The Confessions of St. James" by Chet Williamson
Short Fiction "A Sad Last Love at the Diner of the Damned" by Edward Bryant
"Eat Me" by Robert R. McCammon, Winner
"Each Night, Each Year" by Kathryn Ptacek
"Bodies and Heads" by Steve Rasnic Tem
"Yore Skin's Jes' So Soft 'n Purdy,' He Said" by Chet Williamson
Fiction Collection Patterns by Pat Cadigan
By Bizarre Hands by Joe R. Lansdale
Collected Stories by Richard Matheson, Winner
Blue World by Robert R. McCammon
Soft and Others by F. Paul Wilson
Nonfiction H.P. Lovecraft by Peter Cannon
American Vampires: Fans, Victims, Practitioners by Norine Dresser
Harlan Ellison's Watching by Harlan Ellison, Winner (Tie)
Horror: The 100 Best Books by Stephen Jones & Kim Newman, Winner (Tie)
Horror: A Connoisseur's Guide to Literature and Film by Leonard Wolf
Lifetime Achievement Robert Bloch

 


 

1988 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 1989]

Novel The Silence of the Lambs by Thomas Harris, Winner
The Drive-In by Joe R. Lansdale
Flesh by Richard Laymon
Stinger by Robert R. McCammon
Queen of the Damned by Anne Rice
Black Wind by F. Paul Wilson
First Novel Resurrection, Inc. by Kevin J. Anderson
Fear Book by John L. Byrne
Deliver Us from Evil by Alan Lee Harris
Cities of the Dead by Michael Paine
Demon Night by J. Michael Straczynski
The Suiting by Kelley Wilde, Winner
Long Fiction "The Function of Dream Sleep" by Harlan Ellison
"Horrorshow" by John Farris
"The Night Flier" by Stephen King
"The Skin Trade" by George R.R. Martin
"Orange is for Anguish, Blue for Insanity" by David Morrell, Winner
"The Juniper Tree" by Peter Straub
Short Fiction "The Thing at the Top of the Stairs" by Ray Bradbury
"She's a Young Thing and Cannot Leave Her Mother" by Harlan Ellison
"The Night They Missed the Horror Show" by Joe R. Lansdale, Winner
"Nobody Lives There Now" by Carol Orlock
"Jack's Decline" by Lucius Shepard
"The Music of the Dark Time" by Chet Williamson
Fiction Collection Charles Beaumont: Selected Stories by Charles Beaumont, Winner
The Toynbee Convector by Ray Bradbury
Angry Candy by Harlan Ellison
The Blood Kiss by Dennis Etchison
Scare Tactics by John Farris
Blood and Water and Other Tales by Patrick McGrath
Lifetime Achievement Ray Bradbury
Ronald Chetwynd-Hayes

 


 

1987 Bram Stoker Award Nominees & Winners

[presented in 1988]

Novel Live Girls by Ray Garton
Misery by Stephen King, Winner (Tie)
Swan Song by Robert R. McCammon, Winner (Tie)
Unassigned Territory by Kem Nunn
Ash Wednesday by Chet Williamson
First Novel The Damnation Game by Clive Barker
The Manse by Lisa Cantrell, Winner
Slob by Rex Miller
The Harvest Bride by Tony Richards
Excavation by Steve Rasnic Tem
Long Fiction "The Pear-Shaped Man" by George R.R. Martin, Winner (Tie)
"The Boy Who Came Back from the Dead" by Alan Rodgers, Winner (Tie)
"Pamela's Get" by David J. Schow
"Resurrec Tech" by S.P. Somtow
Short Fiction "Friend's Best Man" by Jonathan Carroll
"This Old Man" by Charles L. Grant
"The Deep End" by Robert R. McCammon, Winner
"Dat-Tay-Vao" by F. Paul Wilson
"Traps" by F. Paul Wilson
Fiction Collection Midnight Pleasures by Robert Bloch
Scared Stiff by Ramsey Campbell
The Essential Ellison by Harlan Ellison, Winner
Why Not You and I? by Karl Edward Wagner
All About Strange Monsters of the Recent Past by Howard Waldrop
Nonfiction Joe Bob Goes to the Drive-In by Joe Bob Briggs
The Zombies that Ate Pittsburgh by Paul A. Gagne
Mary Shelley by Muriel Spark, Winner
Lifetime Achievement Fritz Leiber
Frank Belknap Long
Clifford D. Simak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

!->!->!->!->!->!->!->!->!->!->!->

!->

!->

!->

!->